62 - 35

08/12/2022 20:30 Shipping League 22/23 6 40'

DNV1612102462
Erma First66121135

Στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής μεταξύ της DNV και της Εrmafirst οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62-35.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξαν άμυνα ζώνης με σκοπό να ανταποκριθούν σε οργανωμένες επιθέσεις. Οι παίκτες επιθετικά όμως εμφανίστηκαν νωθροί αφού οι γηπεδούχοι αναλώνονταν σε βιαστικές επιθέσεις ενώ οι αντίπαλοί τους δοκίμασαν άστοχες προσπάθειες 3 πόντων με αποτέλεσμα στα πρώτα 5 λεπτά να είναι 2-2. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν με πρεσάρισμα και αιφνιδιασμούς να αποκτούν διψήφια διαφορά σε βάρος των αντιπάλων τους που έκανα λάθος πάσες με την περίοδο να κλείνει με σκορ 16-6.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν στον αγώνα κυρίως λόγω της αντίπαλης αστοχίας η οποία τους επέτρεψε να αυξήσουν το προβάδισμά τους σε 23-10 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η προπορευόμενη ομάδα χαλάρωσε χωρίς όμως να μπορέσουν οι αντίπαλοί της να το εκμεταλλευτούν αφού οι λάθος πάσες τους στεκόταν εμπόδιο στην παραγωγικότητά τους (28-12).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της φιλοξενούμενης έκαναν προσπάθεια να μειώσουν τη διαφορά ανεβάζοντας το επίπεδο της άμυνας τους αλλά αυτό δεν είχε κανένα αποτέλεσμα αφού διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα 34-17. Στην πορεία όμως οι προσπάθειες των φιλοξενούμενων ανταμείφθηκαν καθώς έστω και λίγο κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά λόγω της αντίπαλης αστοχίας όντας ωστόσο πίσω με διαφορά άνω των 10 πόντων 38-24.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της DNV κατάφεραν να κυριαρχήσουν στο αντίπαλο καλάθι και με τα επιθετικά ριμπάουντ να βρίσκουν έξτρα σκορ το οποίο έκλεισε όταν παιχνίδι για εκείνους δεδομένου πως το σκορ ήταν 50-24 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι ομάδες έχοντας χαλαρώσει αμυντικά κατάφεραν να πετύχουν κάποιους παραπάνω πόντους που έδωσαν έξτρα χρώμα στον αγώνα.