30/05/2023 22:00 Play Off Shipping League A 22/23 40'

EastMed1215251062
Danaos101291546

Γήπεδο Κερατσινίου (Παντελής Νικολαΐδης)
Σπετσών, Χαραυγή, Schisto Camp, Municipal Unit of Keratsini, Municipality of Keratsini-Drapetsona, Regional Unit of Piraeus, Region of Attica, Attica, 18755, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της Eastmed και της Danaos οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 62-46.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ηταν η γηπεδούχος η οποία βασίστηκε στις αντίπαλες άστοχες προσπάθειες 3 πόντων για να προηγείται με 9-4 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια συνεχίζοντας να παίζει με γρήγορο ρυθμό μέσα από μικρές επιθέσεις και αιφνιδιασμούς κρατούσε τα ηνία του αγώνα με 12-10 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι χέρι κυρίως λόγω των πιεστικών αμυνών που προέβαλε η καθεμία. Έτσι το σκορ στα μισά της περιόδου ήταν 20-17. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Danaos έκαναν την ανατροπή χάρη σε ένα σερί 4 πόντων. Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως το time out το οποίο πήραν οι παίκτες της Eastmed τους βοήθησε να καθαρίσω το κεφάλι τους και να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 27-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η βελτίωση της άμυνας της γηπεδούχου η οποία οδηγούσε στις κακές επιλογές επιθετικά των παιχτών της Danaos ανάγκασαn τους τελευταίους να υπολείπονται 14 πόντων στο 25ο λεπτό του αγώνα 39-25. Στο υπόλοιπο εκμεταλλευόμενοι και το μομέντουμ του αγώνα και την ψυχολογία τους που ήταν σε καλή κατάσταση αύξησαν περαιτέρω το προβάδισμά τους και ουσιαστικά εξασφάλισαν τη νίκη πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου (52-31).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με τίποτα να μην μπορεί να διεκδικηθεί από τις 2 ομάδες οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να αντεπιτεθούν και να κατεβάσουν τη διαφορά. Στα πρώτα 5 λεπτά την είχαν κατεβάσει κατά 3 πόντους (58-40) και στα εναπομείναντα λεπτά έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση από τους αντιπάλους τους και με ένα επιμέρους σερί 4-6 μετρίασαν τη διαφορά της ήττας τους.