48 - 72

11/12/2023 20:30 Shipping League 23/24 6 40'

EastMed15981648
Kyklades Maritime1717132572

Την τρίτη της σερί νίκη της πέτυχε η ομάδα της KYKLADES MARITIME στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής της Commercial League C, αυτή τη φορά απέναντι στην ομάδα της EASTMED, με 48-72.  Η τελική διαφορά δεν αντικατοπτρίζει την πλήρη εικόνα του αγώνα, αν και η KYKLADES MARITIME πήρε μια εύκολη νίκη.

Ντέρμπυ ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνέχεια χέρια και τους Προμπονά και Σωτηρίου μεγάλους πρωταγωνιστές με 9 και 8 πόντους αντίστοιχα. Το buzzer beater τρίποντο του Κούρταλη ήταν αυτό που έφερε στο +2 για την KYKLADES MARITIME (15-17).

Οι ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ μέχρι και 3 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου (17-21), με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν. Στα τελευταία λεπτά οι ομάδες βρήκαν επαφή με το καλάθι, με την KYKLADES MARITIME να είναι πιο αποτελεσματική. Έτσι πήγε μπροστά στο ημίχρονο με + 10 (24-34).

Μέχρι το 29-36 η ομάδα της EASTMED είχε επαφή με το σκορ, όμως το τρίποντο του Κουρταλη και δύο δίποντα του Ανδρεάδη εκτόξευσαν τη διαφορά στο +15 (32-47) κρίνοντας στην ουσία τον τελικό νικητή.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της  EASTMED να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της KYKLADES MARITIME να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και τη νίκη.

Διψήφιοι οι Ζαχαρόπουλος, Ανδρεάδης, Σωτηρίου και Κούρταλης, με τον Ζαχαρόπουλο να ξεχωρίζει λίγο παραπάνω χάρη στα 13 ριμπάουντ του. Ο Προμπονάς πρώτος σκόρερ με 22 πόντους.