Elpen141019649
DHL1116161356

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα του ΚΥΠΕΛΛΟΥ μεταξύ της ELPEN και της DHL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49 – 56.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο προτίμησαν σετ επιθέσεις, η ELPEN με πιο καθαρό μυαλό και τελικές επιλογές ξεκίνησε με σερί 4 – 0 αλλά και η DHL μετά από time out αντέδρασε με δικό της run 0 – 5 και το σκορ έγινε 4 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για αιφνιδιασμούς, οι αντίπαλοι τους ακολούθησαν το γρήγορο παιχνίδι, η παραγωγή ανέβηκε και η περίοδος έκλεισε με σκορ 14 – 11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες αλλά παράλληλα δυνάμωσαν και είχαν τον πρώτο λόγο, τα ποσοστά έπεσαν και το σκορ ήταν 16 – 15 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου παρόλα αυτά ο ρυθμός έπεσε και πάλι, οι επιθέσεις πιο μεγάλες, η ELPEN ευνοήθηκε από αυτό και με τρίποντο του Βλασσόπουλου Μ. πήρε διαφορά 2 κατοχών, οι αντίπαλοι της απάντησαν με τρίποντο του Μπουτσικάκη Π., οι δύο ομάδες εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα βρίσκοντας ρυθμό από την γραμμή των 3 πόντων και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 24 – 27.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμο και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, οργανωμένο και ανταγωνιστικό μπάσκετ,ενώ παράλληλα πήγαν κυριολεκτικά neck and neck και το σκορ διαμορφώθηκε σε 34 – 36 στα πρώτα 5 λεπτά και σε 43 – 43 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα, οι τελικές επιλογές ήταν καλές αλλά τα ποσοστά έπεσαν, οι δύο ομάδες συνεχώς κοντά και το σκορ έγινε 49 – 50 με 3:30”, με drive του Βλαχάκη Χ. 49 – 53 με 2:30”, αλλά κάπου εκεί οι γηπεδούχοι παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης και κόλλησαν κυριολεκτικά επιθετικά, με αποτέλεσμα η DHL να το εκμεταλλευτεί και διατηρώντας ένα προβάδισμα 2+ κατοχών έως το τέλος πήρε τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Μακρής, Δόξας