68 - 69

08/03/2020 17:30 Elite League 19/20 10 40'

Elpen202072168
Kaizen Gaming1615132569

Για την Εlite League η Elpen υποδέχθηκε την ομάδα της Stoiximan που συνέχισε νικηφόρα στο πρωτάθλημα με σκόρ 68-69.

Στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ατομική άμυνα και οι φιλοξενούμενοι με ζώνη. Με τον Μανωλιάδη σε τρομερή κατάσταση η Elpen που έκανε μεγάλες επιθέσεις, προηγήθηκε με 8-6. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν στο σετ παιχνίδι και ήταν άστοχοι, όμως έτρεξα στον αιφνιδιασμό και κρατήθηκαν κοντά στο σκόρ παρότι δεν μπόρεσαν να περιορίσουν τον Μανωλιάδη, που όχι μόνο πέτυχε 13 πόντους στην πρώτη περίοδο, άλλα δημιούργησε και πολλές φάσεις για τους συμπαίχτες του. Το δεκάλεπτο έληξε με σκόρ 20-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έπαιξαν ατομική άμυνα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και είχαν υπομονή στην επίθεση τελειώνοντας τις φάσεις στο 1 vs 1. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν απέναντι στην κλειστή άμυνα της Elpen και είχαν κακή κυκλοφορία αλλά με πίεση στο κατέβασμα της μπάλας έμειναν κοντά στο σκόρ πετυχαίνοντας πόντους στον αιφνιδιασμό. Το πεντάλεπτο συμπληρώθηκε με σκόρ 28-22. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι άνοιξαν την άμυνα τους και οι φιλοξενούμενοι που βρήκαν ανοιχτούς διαδρόμους κέρδισαν πολλά φάουλ. Περίπου 4 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου ο Σκλαβούνος τραυματίστηκε και αποχώρησε από το παιχνίδι. Η είσοδος του Βλασσόπουλου ηρέμησε την Elpen στην επίθεση και η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκόρ 40-31.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κακό και για τις δύο ομάδες και τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο. Οι γηπεδούχοι έκαναν πολλά λάθη στην επίθεση και έβαλαν το πρώτο καλάθι τους στο 6:40 ενώ οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κατεβάζουν τη διαφορά. Το πεντάλεπτο συμπληρώθηκε με σκόρ 45-40 και στο χρόνο που απέμεινε το επιμέρους σκόρ ήταν 2-4!! Με την περίοδο να λήγει με σκόρ 47-44.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν χωρίς τον Μανωλιάδη, ευστόχησαν σε τρίποντο και ανέβασαν τη διαφορά στους 6 αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ξανά χωρίς όμως να καταφέρουν να πλησιάσουν. Με το σκόρ να είναι 56-51 οι γηπεδούχοι έκαναν φάουλ και στη συνέχεια δέχθηκαν τεχνική ποινή και έτσι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 2 ενώ με κλέψιμό και καλάθι στον αιφνιδιασμό του Μαστρογιάννη ισοφάρησαν 56-56, 5:22 πρίν τη λήξη. Στην συνέχεια η Stoiximan στην άμυνα σταματούσε με φάουλ όλες τις προσπάθειες των γηπεδούχων να τρέξουν στον αιφνιδιασμό ενώ και στην επίθεση έκανε ένα σερί 0-10 και προηγήθηκε με 58-66 περίπου 2΄πρίν τη λήξη. Οι γηπεδούχοι άργησαν να πάρουν μπροστά, μείωσαν 65-69 και ενώ ο Βλασσόπουλος έκλεψε την μπάλα στην επάναφορά, αστόχησε σε τρίποντο, ενώ έμεναν 30΄΄ για τη λήξη του αγώνα. Το τελικό σκόρ 68-69 διαμόρφωσε ο Μανωλιάδης με ένα απίστευτο buzzer beater απο τα ¾ του γηπέδου.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μανωλιάδης που έκανε double double με 30 (6) & 13 ριμπάουντ και Κοσκινάς με 12 (1)Ζορμπάς, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαστρογιάννης με 16, Τζάνης με 15 (2) και Λάσκαρης με 13 (3) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σκουλαρίκης, Μαίτου