05/07/2024 22:00 Shipping League B Playoffs 23/24 40'

Enesel141625863
Diana1321142169

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Με εκπλήξεις ολοκληρώθηκαν και οι δύο ημιτελικοί της Shipping League B, καθώς και στα δύο ζευγάρια οι ομάδες που είχαν τερματίσει πιο χαμηλά στη βαθμολογία πήραν και την πρόκριση στον τελικό. Η DIANA (5) επικράτησε με 63-69 της ENESEL (1) και η DANAOS (3) επικράτησε με 55-62 της TECHNOMAR (2) με το ζευγάρι του τελικού να είναι το DANAOS – DIANA!

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπυ ανάμεσα σε δύο σπουδαίες ομάδες που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στο τελευταίο δεκάλεπτο με την DIANA να κάνει μεγάλη ανατροπή στο τέλος!

Και οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα. Με τους Τσιάτσιο και Πατσουσέα να ξεκινάνε εύστοχοι και να πετυχαίνουν από  7 πόντους έκαστος οι δύο ομάδες έδειξαν από την αρχή πως το παιχνίδι θα πολεμήσουν μέχρι τέλους για τη νίκη. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το οριακό 14-13 για την ENESEL.

Οι επιθέσεις των δύο ομάδων έκαναν καλή δουλειά και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ENESEL πέτυχε 3 τρίποντα με τους Μαρκόπουλο (2) και Τσιάτσιο, όμως η DIANA έκανε ένα τέλειο επιθετικά δεκάλεπτο, βρήκε σκορ και από την περιφέρεια και με αιφνιδιασμούς και με το επιμέρους 16-21 πήρε ένα μικρό προβάδισμα στο ημίχρονο (30-34).

Η  ENESEL αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Τσιάτσιος πήρε φωτιά, πέτυχε 12 πόντους με 2 τρίποντα και η ENESEL συνολικά 25 πόντους, παίρνοντας τα ηνία και την πρωτοπορία του αγώνα. το 25-14 τους έφερε μπροστά με 55-48.

Έτσι μπήκαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο με την ENESEL να δείχνει ως το μεγάλο φαβορί. Όμως η DIANA δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, έβγαλε πολύ ενέργεια στην άμυνα υποχρεώνοντας την ENESEL να πετύχει μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς (οι υπόλοιπο 6 πόντοι από βολές), πέτυχε 4 τρίποντα, τα 3 με τον εκπληκτικό Καρτάνο και συνολικά 21 πόντους κάνοντας τη μεγάλη ανατροπή κατακτώντας τη νίκη και την πρόκριση!

Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για έναν σπουδαίο ημιτελικό!

Καρτάνος, Παστουσέας και Μπουρεξάκης εκπληκτικοί και οι 3 στην σπουδαία νίκη! Τσιάτσιος και Μαρκόπουλος οι καλύτεροι για την ENESEL.