47 - 77

24/05/2023 20:30 Play Off Super League 22/23 0'

Entersoft136151347
The Newtons1718192377

Στον αγώνα μεταξύ της Entersoft  και της The Newtons, οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 47-77.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν ατομική άμυνα ενώ οι αντίπαλοί τους, σχηματισμό ζώνης οι επιθέσεις ήταν οργανωμένες με το ρυθμό να είναι καλός και τους φιλοξενούμενους με βραχεία κεφαλή να προηγούνται με 5-6 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με την πλευρά της The Newtons να είναι καλύτεροι και αύξησαν το προβάδισμά τους στους 4 πόντους στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι 2 πλευρές αντιμετώπιζαν προβλήματα παραγωγικότητας καθώς μέχρι να φτάσουμε στα μισά της περιόδου το επιμέρους σκορ ήταν 2-4. Στο υπόλοιπο όμως οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν κατακόρυφα το επίπεδο του παιχνιδιού τους και όντας πολύ παραγωγικοι στην επίθεση έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +16 (19-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το γρήγορο τέμπο συνέχισε να ευνοεί τους παίκτες της The Newtons οι οποίοι συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό προηγούνταν στο 25o λεπτό του αγώνα με 25-42. Στην πορεία, είχε ξεκινήσει να φαίνεται πως οι γηπεδούχοι δύσκολα θα μπορούσαν να φανούν απειλητικοί και το αποτέλεσμα του τρίτου δεκαλέπτου το επιβεβαίωσε αφού απείχαν 20 πόντους από τους αντιπάλους τους 34-54.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, παρά τη διαφορά η οποία ήταν μεγάλη, οι παίκτες προσπαθούσαν και έπαιζαν γρήγορα. Παρά τις συγκεκριμένες συνθήκες οι παίκτες της The Newtons δεν εγκατέλειπαν τις προσπάθειες τους για το καλύτερο δυνατό και συνεχώς έβλεπαν το δίχτυ της διαφοράς να ανεβαίνει όλο και περισσότερο. Το σκορ με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη ήταν 40-64. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα με τους παίκτες της Entersoft έχοντας τόσο σωματική όσο και ψυχική κόπωση ήταν πλέον χάλαροί, κάτι που έδωσε η δυνατότητα τους αντιπάλους τους να κλείσουν τον αγώνα δυναμικά.