31/01/2023 20:30 Shipping League 22/23 12 40'

Erma First91691448
Danaos79141747

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Στον αγώνα της δέκατης αγωνιστικής μεταξύ της Erma First και της  Danaos, η τελευταία κατάφερε και απέσπασε τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48-47.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man, για να καταφέρουν να προσαρμοστούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες επέλεγαν οργανωμένες επιθέσεις με εκείνη η οποία πήρε ένα προβάδισμα στον αγώνα ήταν η γηπεδούχος που στα 5 πρώτα λεπτά ήταν μπροστά με σκορ 4-2. Στη συνέχεια οι ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ δείχνοντας πως είναι ισοδύναμες με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 9-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι επιθέσεις και από τις 2 πλευρές απέκτησαν μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα με το σκηνικό ωστόσο να παραμένει ίδιο, δηλαδή τις ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 17-14. Στο υπόλοιπο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν και να αποκτήσουν σημαντικό προβάδισμα εκμεταλλευόμενοι την αντίπαλη αστοχία κοντά στο καλάθι και να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 25-16.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες της Danaos, πάλεψαν και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά περίπου στο μισό με το σκορ στο 25ο λεπτό του αγώνα να είναι 29-24. Στη συνέχεια οι ομάδες στο σκορ είχαν μια ισορροπία στο επιμέρους σκορ (5-6) κάτι το οποίο άφηνε τους λογαριασμούς ανοικτούς για την τέταρτη περίοδο.

Σε αυτή, οι ομάδες εμφανίστηκαν ιδιαίτερα νευρικές όπου καμία από τις 2 για τα πρώτα 2 λεπτά δεν μπορούσε να σκοράρει. Παρόλα αυτά οι παίκτες της Danaos, δείχνοντας μεγάλη μαχητικότητα, κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ στους 37 πόντους με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα εναπομείναντα λεπτά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν και μπροστά στο σκορ 2 φορές (37-39) και (39-41) μέχρι να μετρήσουμε 150 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Ακόμη και τότε όμως οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν κοντά στο σκορ και φαινόταν ότι θα ήταν εκείνοι που θα έπαιρναν τη νίκη. Ένα λάθος όμως στην επίθεση τους, έβγαλε τους αντίπαλους τους στον αιφνιδιασμό ανακηρύσσοντας νικητές τους παίκτες της Danaos σε αυτό τον αγώνα θρίλερ.