17/11/2022 19:30 Shipping League 22/23 3 40'

Danaos1013121651
Erma First711121141

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της Danaos και της Ermafirst οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51-41

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξαν να αμυνθούν με άμυνα ζώνης ώστε να καταφέρουν να πάρουν ένα προβάδισμα από νωρίς. Στην πράξη και οι 2 είχαν ένα δυναμικό ξεκίνημα αλλά οι οργανωμένες επιθέσεις δεν μπόρεσαν να είναι το κλειδί για την επίτευξη αυτού και το σκορ ήταν 4-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι με σερί 6 πόντων έδειξαν μια παραπάνω δυναμική με την περίοδο να κλείνει με σκορ 10-7.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ αλλά σε κάθε σημείο οι παίκτες της Danaos ήταν μπροστά αυξάνοντας το προβάδισμα τους στο ελάχιστο και το σκορ ήταν 15-11 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι γηπεδούχοι με τάπες στην άμυνα, έβγαζαν αιφνιδιασμούς χωρίς όμως αυτό να έχει αντίκρισμα στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23-18.

Στην αρχή του 2ου  ημιχρόνου,  το γρήγορο τέμπο και οι οργανωμένες επιθέσεις βόλευαν το παιχνίδι της ομάδας που προηγούνταν στο σκορ που ήταν 29-22 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, το παιχνίδι έγινε ανοργάνωτο για περίπου 2 λεπτά που έδωσε την απάντηση στην επιθετική δυσλειτουργία των παικτών της Ermafirst με την περίοδο να κλείνει με σκορ 35-30.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι με μεγάλη αποφασιστικότητα σε άμυνα και επίθεση πέτυχαν σερί 10 πόντων που τους έδωσε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη και το σκορ ήταν 45-33 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν αντιμετωπίζοντας την ήττα με σκορ 51-41.