79 - 80

12/02/2019 20:40 Elite League 18/19 13 40'

Eurobank2020182179
DHL2623151680

Στον Αγώνα της 13ης Αγωνιστικής μεταξύ της EUROBANK και της DHL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 79 – 80.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι η DHL μπήκε με καλύτερα πατήματα και και με 2 σερί τρίποντα από  τον Μανωλέα Ν. πήρε το προβάδισμα στις πρώτες επιθέσεις αλλά οι αντίπαλοι της αντέδρασαν με δίκό τους τρίποντο του Μυλωνά Ν. και run 6 – 0, οι δύο ομάδες σε σετ επιθέσεις αλλά με όμορφο μπάσκετ, οι φιλοξενούμενοι επιτέθηκαν μόνο με τρίποντα και το σκορ έγινε 10 – 10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η EUROBANK γύρισε σε ζώνη 3 – 2, οι δύο ομάδες περιορίστηκαν σε μακρινά σουτ, οι επιθέσεις έγιναν πιο γρήγορες αλλά τα ποσοστά έπεσαν, όμως από την ανταλλαγή των τριπόντων η DHL τελικά ευνοήθηκε και με 3 τρίποντα από τον Βλαχάκη Χ. πήρε προβάδισμα 2 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 20 – 26.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν όμορφο, ελεύθερο και παραγωγικό μπάσκετ, με τους φιλοξενούμενους να γυρίζουν σε άμυνα man, έκαναν με το καλημέρα run 3 – 7 πήραν διαφορά 10 πόντων, με το σκορ να είναι 25 – 36 στο πρώτο μισό της 2ης περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά οι παίκτες EUROBANK αντέδρασαν και βρίσκοντας και αυτοί ρυθμό από την γραμμή των 3 πόντων (με τρίποντα των Μαγκανιώτη Κ. και Μυλωνά Ν.) μείωσαν ελαφρώς αλλά οι αντίπαλοι τους συνέχισαν το επιθετικό τους κρεσέντο και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 40 – 49.

Στο 2ο ημίχρονο και οι δύο ομάδες γύρισαν σε άμυνες man, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές συνέχισαν να παίζουν συναρπαστικό μπάσκετ με πολύ πάθος και ένταση ενώ παράλληλα το παιχνίδι ισορρόπησε με την διαφορά να πέφτει και να κυμαίνεται σε 1 – 2 κατοχές υπέρ DHL  οι ομάδες πήγαν κυριολεκτικά neck and neck με το σκορ να διαμορφώνεται σε 58 – 64 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο  οι άμυνες δυνάμωσαν και έγιναν πιο physical, με τους γηπεδούχους να ευνοούνται από αυτό ξεκινώντας με run 6 – 0 ισοφαρίζοντας ενώ λίγο μετά πέρασαν και για πρώτη φορά μπροστά, το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά και το σκορ διαμορφώθηκε σε 69 – 69 με 5′ και 75 – 73 με 2′ για λήξη.

Στα τελευταία 2 λεπτά η ομάδα της EUROBANK κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα με το σκορ να είναι 78 – 74 με 33” και κατοχή για DHL στην οποία με γρήγορο καλάθι του Χαλατσιάδη Ε. μείωσε σε 2 πόντους με 28” και κατοχή EUROBANK η οποία κέρδισε φάουλ και ευστόχησε σε 1/2 βολές με το σκορ να είναι 79 – 76 και επίθεση DHL στην οποία ο Παπαδάκης Θ. κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ (επακολούθησαν διαμαρτυρίες του πάγκου της EUROBANK για τις οποίες δέχτηκε και Τεχνική Ποινή) με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ευστοχήσουν σε 2/3 βολές και να έχουν και την τελευταία κατοχή με το σκορ να είναι 79 – 78 με 13” για λήξη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Καμακάρης Ν. αστόχησε σε δίποντο, ο Βαρδαβάς Κ. παίρνει το ριμπάουντ αλλά χάνει τον έλεγχο της μπάλας η οποία βγαίνει out με κατοχή πάλι για DHL στην οποία ο Βλαχάκης Χ. με δύσκολο σουτ μετά από τρίπλα ευστόχησε και το σκορ έγινε 79 – 80 με 1,5” στα οποία η EUROBANK δεν κατάφερε να σκοράρει με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν τελικά την Νίκη σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα!

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μυλωνάς Ν. με 19 (3) και Βαρδαβάς Κ. με 26, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Βλαχάκης Χ. με 25 (4) και Παπαδάκης Θ. με 18 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μαράμης, Γκάνης