53 - 49

14/01/2018 14:30 Super League B 17/18 40'

Frezyderm0915161353
Chronotechnica Dinosaurs1603121849

Την 4η της νίκη πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής 14/01 η ομάδα της Frezyderm απέναντι στους μαχητικούς Dinosaurs και εδραιώθηκε στην πρώτη 3αδα της Super league B κατηγορίας. Οι Dinosaurs αν και πάλεψαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και είχαν την ευκαιρία να πάνε το ματς στην παράταση, έφυγαν για έκτη φορά  φέτος με το κίτρινο φύλλο.

Ο αγώνας ξεκίνησε και γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο γήπεδο και με 2 γρήγορα καλάθια του αρχηγού τους Γκοτζή, πήραν προβάδισμα με 4 – 0. Οι φιλοξενούμενοι σιγά σιγά οργανώθηκαν και σε άμυνα και σε επίθεση και με 4 πόντους του Μποτόζη και 2 του Μουρμούρη ανέκτησαν το προβάδισμα κάνοντας το 4 – 6. Οι παίχτες των Dinosaurs δεν έμειναν εκεί, συνέχισαν στον πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση και τελείωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 9 – 16 στηριζόμενοι κυρίως στις πολύ ωραίες ενέργειες των 2 που αναφέρθηκαν πριν.

Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν αρχικά αμυντικά. Πίεσαν περισσότερο αφού γύρισαν σε man to man και όσο περνούσε ο χρόνος ροκάνιζαν την διαφορά και στο τελείωμα του ημιχρόνου ανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ με τον Κουμουτσάκο να διαμορφώνει το 24 – 19. Βέβαια σε αυτό συνέβαλε και ο αρχηγός Γκοτζής, κυρίως επιθετικά, αλλά και ο Σαρλής που ήταν κυρίαρχος στα ριμπάουντ. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μπλόκαραν στην επίθεση πετυχαίνοντας μόνο 3 πόντους ενώ αμυντικά δεν μπόρεσαν ποτέ να περιορίσουν τους αντιπάλους τους ούτε στο ζωγραφιστό ούτε στην περιφέρεια. Έτσι στο τελείωμα του ημιχρόνου το σκορ ήταν 24 – 19 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα της Frezyderm συνέχισε ακόμα πιο βελτιωμένη επιθετικά. Πολύ ωραίοι συνδυασμοί, εξαιρετική ευστοχία έξω από την γραμμή των 6,75, με αποτέλεσμα περίπου στα μισά να ανεβάσουν την διαφορά στο σκορ στους 10 πόντους χάρις ένα εύστοχο 3 πόντο του Γκοτζή. Οι παίχτες της Dinosaurs όμως ενώ σε όλο το δεκάλεπτο δεν μπορούσαν με τίποτα να ανακόψουν την εξαιρετική λειτουργία των αντιπάλων τους και στις 2 μεριές του γηπέδου, κατάφεραν στο τελείωμα με ένα εύστοχο 3ποντο  του ποιοτικού Μουρμούρη να μειώσουν σε 40 – 31.

Στην 4η και τελευταία περίοδο το ματς έγινε derby. Γρήγορα με ένα 3ποντο του Μποτόζη και ένα 2ποντο του Παπαδόπουλου οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν και έκαναν το σκορ 40 – 36. Οι παίχτες της Frezyderm αρχικά δεν έχασαν την συγκέντρωση τους και απάντησαν με ένα 2ποντο από τον Σαρλή και μια βολή του Γκοτζή. Στην συνέχεια διεύρυναν και άλλο την διαφορά που εφτασε στο +8 (48 – 40) χάρις τους 5 πόντους που πέτυχε ο Βλαχάκης. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι με ατομικές ενέργειες του φανταστικού Μποτόζη που πέτυχε δύο 2ποντα και ένα 3ποντο, αλλά και του ιδιαίτερα μαχητικού Λεπούση έφεραν το σκορ στο 52 – 49. Εκεί κρίθηκε και το παιχνίδι αφού ο Παπαδόπουλος των Dinosaurs κέρδισε φάουλ επιχειρώντας σουτ 3ων πόντων και πήγε στις βολές. Δυστυχώς όμως για την ομάδα του δεν ευστόχησε σε καμμία και έτσι στο τέλος οι γηπεδουχοι πήραν το ροζ φύλλο με σκορ 53 – 49.

Για τους νικητές πολύ καλός ήταν ο Σαρλής που πέτυχε 16 πόντους και μάζεψε και 12 ριμπάουντ. Για την ομάδα των Dinosaurs εξαιρετικός ήταν ο Μποτόζης που πέτυχε 25 πόντους  και μάζεψε και 7 ριμπάουντ.

Διαιτητές : Σιδέρης , Αυγερινός.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Γκοτζής Νικόλαος (Παίχτης Frezyderm) : “Ήταν ένα παιχνίδι με την αρχή της χρονιάς με αρκετές απουσίες για εμάς. Στο 1ο δεκάλεπτο βασικά δεν μπήκαμε καλά. Το βρήκαμε. Ένα παιχνίδι το οποίο το ευχαριστηθήκαμε. Τα παιδιά έπαιξαν ωραία. Εμείς παίξαμε σχετικά καλά, το ίδιο και οι αντίπαλοι. Δεν υπήρχαν αψιμαχίες, διαφωνίες και τέτοια. Οι διαιτητές πολύ καλοί. Ήταν ένα παιχνίδι που κύλισε ωραία. Καλή χρόνια σε όλους. Υγεία να έχουμε. Και επειδή το πρωτάθλημα είναι εργασιακό , μετα την υγεία να πάρουμε όλοι και περισσότερα χρήματα και να περάσουμε καλά. Ευχαριστώ.”

Παπαδόπουλος Χρήστος (Παίχτης Dinosaurs) : “Εντάξει το παλέψαμε το παιχνίδι. Καταφέραμε να φτάσουμε στο τελευταία σουτ, αλλά δεν μπήκαν αυτά. Βέβαια δεν κρίνεται από την τελευταία στιγμή, αλλά νομίζω ότι το παλεύουμε το παιχνίδι. Συνεχίζουμε. Καλή χρόνια σε όλους. Συγχαρητήρια και στους αντιπάλους. Υγεία και ευχαριστώ πολύ.”