GRANT THORNTON – Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ

05/11/2017 15:00 Elite League B 17/18 40'

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της GRANT THORNTON και του Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55 – 58.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα και ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, προτιμώντας οργανωμένες επιθέσεις και εκτελώντας τα συστήματα τους, με τον ΔΣΑ όμως να σημαδεύει συστηματικά την ρακέτα των αντιπάλων παίρνοντας προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ ήταν 3 – 8 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το run, βρήκαν τους ελεύθερους παίκτες και είχαν εξαιρετικό ρυθμό απέναντι σε οργανωμένη άμυνα σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι δεν είχαν καθαρές τελικές επιλογές και η περίοδος έκλεισε με σκορ 8 – 15.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε ελαφρώς πιο γρήγορο τέμπο, με τις δύο ομάδες να παίζουν και πάλι ορθολογικό μπάσκετ αλλά ο ΔΣΑ συνέχισε να έχει καλύτερο spacing και μεγαλύτερη παραγωγή από assist με αποτέλεσμα να ανεβάσει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με το σκορ να είναι 17 – 25 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά η GRANT THORNTON βελτίωσε σημαντικά την αμυντική της προσήλωση, έβγαλε διαδοχικές άμυνες και με επιθετικές λύσεις από τους Ανδριώτη Α. και Ατσαλάκη Κ. μείωσε σε 2 κατοχές με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26 – 30.

Στο 3ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι με assist του Βεργού Θ. και τρίποντο του Φέσκου Θ. μείωσαν σε έναν πόντο, με τους αντιπάλους τους να μέμουν χωρίς καλάθι για 3+ λεπτά, ενώ στην συνέχεια οι Χριστιανόπουλος Α. και ο Τζαβάρας Χ. αντάλλαξαν τρίποντα και το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 34 – 36. Στην πορεία η GRANT THORNTON με πολυπρόσωπη αμυντική και επιθετική συμβολή του Φέσκου Θ. ισοφάρισε και με εύστοχο τρίποντο του Ατσαλάκη Κ. πέρασε για πρώτη φορά μπροστά, αλλά και πάλι ο ΔΣΑ με assist του Καραμπά Φ. και εύστοχο τρίποντο του Χριστιανόπουλου Α. ξαναπήρε το προβάδισμα και το σκορ ήταν 39 – 41 στο τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο από την αρχή οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν με καλά πατήματα και ενέργεια και στις δύο πλευρές αλλά τελικά οι άμυνες επικράτησαν, τα ποσοστά έπεσαν και το σκορ διαμορφώθηκε σε 46 – 45 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια το τέμπο ανέβηκε με συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών αλλά και πάλι οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, οι δύο ομάδες πήγαιναν neck and neck και το σκορ ήταν 48 – 47 με 2′, με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Τζαβάρα Χ. 50 – 47 με 1:10” και με goal foul του Καραμπά Φ. 50 – 50 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να πάρουν το παιχνίδι αλλά δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει το ίδιο και το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στον extra χρόνο του παιχνιδιού με το καλημέρα με assist του Παπαδάκη Λ. και τρίποντο του Κόλλια Κ. ο ΔΣΑ πήρε προβάδισμα 3 πόντων, η GRANT THORNTON έκανε με την σειρά της ένα mini run 4 – 0, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά και συνέχισαν να βγάζουν μεγάλη ενέργεια αμυντικά με το σκορ να είναι 54 – 55 με 2′ και 55 – 55 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό με κλέψιμο και μία βολή ο Καραμπάς Φ.έκανε το σκορ 55 – 58 με 40” και κατοχή για GRANT THORNTON στην οποία ο Βεργός Θ. αστόχησε και αμέσως μετά ο Παπαδάκος Λ. με σουτ έκανε το 55 – 58 με 6” και κατοχή για GRANT THORNTON στην οποία ο Φέσκος Θ. αστόχησε και αυτός σε σουτ 3 πόντων, με αποτέλεσμα ο ΔΣΑ να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΦΕΣΚΟΣ Θ. με 21 (2) και ΤΖΑΒΑΡΑΣ Χ. με 15 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι ΠΑΠΑΔΑΚΟΣ Λ. με 12 και ΓΟΥΛΑΝΔΡΗΣ Α. με 11 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μπούκας, Τεφτίκης