59 - 70

20/01/2018 15:30 Elite League B 17/18 20/01/2018 40'

Grant Thornton1611161659
DHL2416191170

Στον αγώνα μεταξύ της Grant Thornton και της DHL οι φιλοξενούμενοι έφυγαν σχετικά έυκολα με το ροζ φύλλο αγώνα κερδίζοντας 50 – 70.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν πολύ καλό, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν σχετικά εύκολα. Η DHL μπήκε πολύ εντυπωσιακά  κυκλοφορώντας τη μπάλα στην επίθεση και πετυχαίνοντας καλάθια με τον Παπαδάκη ο οποίος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το εντυπωσιακό 5/5 σούτ εντός παιδιάς. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ απειλώντας όμως μονο απο την περιφέρεια με τον αρχηγό τους Τζαβάρα. Έτσι το δεκάλπετο έληξε με την DHL να έχει πάρει καλό ένα προβάδισμα 8 πόντων 16 – 24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Grant Thornton έκανε μια προσπάθεια να επιστρέψει στο σκορ αλλά η DHL έβρισκε λύσεις και πάλι πέρνωντας πόντους αυτη τη φορά απο τον Μπουτσικάκη. Δεν άλλαξαν και πολλά στη συνέχεια με τους γηπεδούχους να δείχνουν ότι έχουν ξεμείνει απο δυνάμεις νώρις στο παιχνίδι. Το δεκάλεπτο έκλεισε 27 – 40.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παπαδάκη για τους φιλοξενούμενους να παίρνει και πάλι την σκυτάλη και να σκοράρει στο τρανζίσιον παιχνίδι με όλους τους τρόπους πετυχαίνοντας 13 πόντους σε 10 λεπτά. Η Grant Thornton παρά την εντυπωσιακή προσπάθεια του Βέργου ο οποίος πέτυχε 3 συνεχόμενα τρίποντα δεν κατάφερε να ακολουθήσε τον ρυθμό της DHL χάνοντας σημαντικό έδαφος και μένοντας πίσω στο σκόρ 43 – 59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν και πολλά. Η DHL έκανε επί της ουσίας απλά σωστή διαχείριση του χρόνου και του σκορ. Ενώ οι γηπεδούχοι πέτυχαν 16 πόντους διασκεδάζοντας τις εντυπώσεις. Το ματς έληξε 59 – 70 με την DHL να κερδίζει χωρίς να απειλείται ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα απο την Grant Thornton η οποία ενώ είναι μια πολύ καλή ομάδα, για ακόμα μια φορά προδόθηκε απο τις ελλείψεις στο ροστερ.

Για του φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Βεργος και Γιαννίκας με 18π. και 16π. αντίστοιχα. Οι Φιλοξενούμενοι είχαν σε εκλπηκτική μέρα τον Παπαδάκη ο οποίος πέτυχε 27π. έχοντας 11/15 διποντα.

Διαιτητές: Μπούκας, Ραχιώτης

Δηλώσεις παικτών / Προπονητών

Βέργος Θ. (παίκτης Grant Thornton)

‘’Δεν ξεκινήσαμε καλά και χάσαμε την επαφή με το σκορ απο νωρίς. Κάναμε μια προσπάθεια στην τέταρτη περίοδο να επιστρέψουμε αλλά δεν μας βγήκε.’’

Καρμογιάννης Κ. (παίκτης DHL)

‘’Ενώ ξεκινήσαμε δυνατά το παιχνίδι και πήραμε μια διαφορά, κάποια στιγμή χαλαρώσαμε λίγο στην άμυνα με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να μας πλησιάσει. Μπήκαμε όμως πιο δυνατά στο δεύτερο πήραμε την διαφορά και νικήσαμε.’’