47 - 49

06/05/2018 14:30 Play Off Minor Elite League 17/18 40'

Grant Thornton111613747
OTE Cosmote1410131249

Στον Αγώνα μεταξύ της GRANT THORNTON και του OTE COSMOTE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47 – 49.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man και επέλεξαν σετ επιθέσεις,όμως παρουσιάστηκαν νευρικές και με πολλά αβίαστα λάθη στα πρώτα λεπτά αλλά στην πορεία βρήκαν ρυθμό και το σκορ ήταν 7 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο και πιο γρήγορο μπάσκετ και η περίοδος έκλεισε με σκορ 11 – 14.

Στο 2ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα και με mini run 4 – 0 πήραν προβάδισμα 3 κατοχών στο πρώτο λεπτό αλλά στην πορεία η GRANT THORNTON δυνάμωσε την άμυνα της, οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς καλάθι για 3 λεπτά και το σκορ ήταν 17 – 20 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι δύο αντίπαλοι και πάλι σε οργανωμένες επιθέσεις και έμειναν κοντά αλλά το αργό τέμπο ευνόησε τους γηπεδούχους οι οποίοι με τρίποντο του Φέσκου Θ. έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 27 – 24.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό και ορθολογικό μπάσκετ, με την GRANT THORNTON με πρωταγωνιστή τον Βεργό Θ. να παίρνει διαφορά 3 κατοχών αλλά και τον ΟΤΕ να αντιδρά με press και αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να μειώσει, η 3η περίοδος να κλείσει με σκορ 37 – 40 και οι δύο αντίπαλοι να πάνε κυριολεκτικά neck and neck, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 46 – 44 με 5′, 46 – 46 με 3′ και 47 – 49 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα οι άμυνες συνέχισαν να κυριαρχούν, οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να πάρουν το παιχνίδι αλλά καμμία δεν σκόραρε με αποτέλεσμα η ομάδα του ΟΤΕ να πάρει τελικά την Πρόκριση.

Διαιτητές: Σκουλαρίκης, Ιασωνίδης

Κατσαίτης Γεώργιος (Coach OTE COSMOTE)

”Σήμερα  παρουσιάσαμε  2 διαφορετικά  πρόσωπα.  Στο αμυντικο  κομμάτι  πήγαμε  αρκετά  καλά τακτικά  και θα μπορούσαμε  να κρατήσουμε  τους  αντιπάλους  σε ακόμα  μικρότερο  σκορ  αν αποφεύγαμε  κάποια  εύκολα  λάθη.  Επιθετικά  δεν ήμασταν  καλοί, δώσαμε αρκετές  μπάλες  στον αντίπαλο και κάπου  χάναμε  τη συγκέντρωση μας.  Μέσα από την άμυνα όμως μπορέσαμε  να γυρίσουμε  το σκορ υπέρ μας και να πάρουμε την πρόκριση.  Συγχαρητήρια στα παιδιά και πλεον κοιτάμε τον επόμενο αγώνα.”