46 - 42

03/03/2020 21:30 Commercial League A 19/20 12 40'

Grant Thornton1011131246
Intersport51118842

Στον Αγώνα της 12ης Αγωνιστικής για την Commercial League A, μεταξύ της Grant Thornton και της Intersport, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 46-42.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκανε κάπως νοθρά, κάνοντας βιαστικές επιλογές και άστοχα σουτ, στην άμυνα επιλέξανε ζώνη και το σκορ στο πεντάλεπτο ήταν 2-2. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους παίζοντας ομαδικά στην επίθεση και βγάλανε ωραίες φάσεις με τη πρώτη περίοδο έκλεισε με σκορ 10-5.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο συγκεντρωμένοι, καθώς έτρεξαν ένα σερί 0-5 στα πρώτα 3 λεπτά. Η Grant Thornton όμως δεν άργησε να ξυπνήσει και έτσι μείωσε τη διαφορά και ξανά πέρασε μπροστά, διατηρώντας τη διαφορά των 5 πόντων με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21-16.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες ρίχτηκαν για τα καλά στη μάχη, παλεύοντας για κάθε κατοχή και ριμπάουντ, σκοράροντας δύσκολα αλλά ωραία καλάθια, η Intersport ήταν λίγο καλύτερη καθώς μείωσε τη διαφορά και έφερε το ματς στα ίσα όπου το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου που έληξε με σκορ 34-34.

Στην τελευταία περίοδο αποφασισμένη μπήκε η Grant Thornton που παίζοντας εκπληκτικά στην άμυνα έκλεψε μπάλες και έβαλε γρήγορους πόντους στον αιφνιδιασμό, τρέχοντας ένα σερί 7-0 στα πρώτα 5 λεπτά. Η Intersport άργησε να βρει λύσεις στο 4ο δεκάλεπτο καθώς έβαλε κάποιους πόντους στα τελευταία λεπτά που δεν ήταν αρκετοί και έτσι ο αγώνας έληξε με τελικό σκορ 46-42.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σταθόπουλος με 19(4), ενώ από τους φιλοξενούμενους εξαιρετική παράσταση έδωσαν ο Πατάγιας με 12(1) και ο Μπέλλος με 11(2) πόντους.

Διαιτητές: Ζαγούρης, Ζώρης