23/05/2024 20:00 Commercial League B 23/24 18 40'

Intralot77161141
etraveli group315121444

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Μια πολύ δύσκολη νίκη κατέκτησε η ομάδα της etraveli  group με 41-44 επί της ομάδας της INTRALOT στον αγώνα της δέκατης όγδοης αγωνιστικής της Commercial League Β. Οι νικητές με ρεκόρ 9-4 έχουν κλειδώσει την είσοδο στην τετράδα στοχεύοντας στην κορυφή, ενώ οι ηττημένοι με 4-9 δεν έχουν ελπίδες για την τετράδα, όμως ελπίζουν να δείξουν το καλό τους πρόσωπο στα play off.

Το παιχνίδι σίγουρα δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να μην έχουν υψηλή απόδοση επιθετικά, όμως είχαν πάθος για τη νίκη με έντονες μονομαχίες στο παρκέ και συναρπαστική εξέλιξη.

Πολύ νευρικά και άστοχα ξεκίνησαν και οι δύο τον αγώνα με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν. Στο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 1-0 με μόλις 1 βολή του Χουλιαρόπουλου και το δεκάλεπτο 7-3 για την INTRALOT.

Η etraveli  group ανέβασε ρυθμό και βρήκε επιθετικές λύσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο με προσωπικές ενέργειες των Τσεκούρα και Αμαργιανό. Η INTRALOT συνέχισε να είναι άστοχη με τον Ξυλογιαννόπουλο να πετυχαίνει 2 τρίποντα και να δίνει προβάδισμα 4 πόντων στην etraveli  group (14-18).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο επιθετικά της INTRALOT, με τους Βογιατζή, Χουλιαρόπουλο και Slobodan να σκοράρουν και να μειώνουν τη διαφορά. Οι Vinoya και Τσεκούρας έβγαζαν ενέργεια για την etraveli  group με το παιχνίδι να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο ισόπαλο (30-30).

Εκεί η etraveli  group ήταν πιο ψύχραιμη και με περισσότερη ενέργεια. Κράτησε την INTRALOT χωρίς σκορ για 3 λεπτά, βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και πήρε ένα προβάδισμα 9 πόντων (35-44). Η INTRALOT προσπάθησε για την ανατροπή, μειώνοντας στο 41-44 με ένα 6-0, αλλά δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει με την etraveli  group να κατακτά τη νίκη!

Τσεκούρας, Λιόσης και Vinoya οι καλύτεροι των νικητών, Χουλιαρόπουλος και Βογιατζής ξεχώρισαν για την INTRALOT.