49 - 41

12/06/2023 20:30 Play Off Commercial League B 22/23 40'

Intralot62461349
Topcut Modiano15911641

Στον αγώνα μεταξύ της Intralot και της Topcut Modiano, οι πρώτοι πήραν τη νίκη με σκορ 49-41.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man  ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη για να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά ήταν η φιλοξενούμενη η οποία στα 5 πρώτα λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 2-8. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν με τον ίδιο ρυθμό να απειλούν το αντίπαλο καλάθι και να μεγαλώνουν τη διαφορά στο 6-15 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένα στον αγώνα, έτρεξαν στους αιφνιδιασμούς και χάρη σε ένα σερί 11 πόντων ανέτρεψαν τον αγώνα και προηγούνταν 23 19 στα μισά του δεκάλεπτο. Στο υπόλοιπο της περιόδου εκμεταλλεύτηκαν τον ρυθμό τους και παρέμειναν σταθερά μπροστά μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου 30-24

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αναδιοργανώθηκαν και είχαν υψηλότερα επίπεδα απόδοσης από τους αντιπάλους τους. Αυτό τους έφερε σε απόσταση αναπνοής από εκείνους καθώς ήταν πίσω με 33-32 στο 25ο λεπτό του αγώνα στην πορεία και οι 2 ομάδες έδιναν σκληρές μάχες στο παρκέ με τις άμυνες να θριαμβεύουν και να επιτρέπουν μόνο ένα επιμέρους 5-5.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα αν και οι παίκτες της Intralot ξεκίνησαν με εύστοχες επιθέσεις οι αντίπαλοί τους τους πίεσαν αποτελεσματικά με το σκορ 5 λεπτά πριν τη λήξη να είναι 45-40. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες και από τις 2 πλευρές έδειχναν πολύ νευρικοί στις εκτελέσεις τους κάτι το οποίο βόλεψε την ομάδα που προπορευόταν όπου χάρη στην ελλιπή ευστοχία των αντιπάλων της πήρε την πρόκριση.