65 - 74

08/02/2023 20:30 Elite League 22/23 2 40'

Kaizen Gaming918142465
Motor Oil2116191874

Στον αγώνα της 2ης αγωνιστικής μεταξύ της Kaizen Gaming και της Motor Oil, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65-74.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να καταφέρουν να αντιμετωπίσουν πιο αποτελεσματικά το γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα η οποια έκανε το καλύτερο ξεκίνημα ήταν η φιλοξενούμενη η οποία έχοντας σαν όπλο τους αιφνιδιασμούς και την πολύ ενέργεια που έβγαζε στο παρκέ βρισκόταν μπροστά με σκορ 5-15 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια, οι επιθετικοί παραγωγικότητα των παικτών της Motor Oil, μειώθηκε ωστόσο λόγω κυρίως της πίεσης από τους αντιπάλους τους για να κάνουν το λάθος  αλλά κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα κλείνοντας την πρώτη περίοδο με σκορ 9-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Kaizen Gaming, αναδιοργανωθηκαν και κατάφεραν με δυνατή πίεση στην άμυνά τους και ταυτόχρονα με τα σουτ 3 πόντων να κατεβάσουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Αποτέλεσμα αυτού ήταν το σκορ στα μισά της περιόδου είναι 17-26. Στο υπόλοιπο όμως οι παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας κράτησαν την ψυχραιμία τους και έτσι έφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο κλείσιμο του ημιχρόνου 27-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η μία ομάδα έδειχνε στην άλλη πόσο ανταγωνιστική είναι, κάτι που οδήγησε σε εξουδετέρωση της οποιαδήποτε προσπάθειας αλλαγής των ισορροπιών. Συγκεκριμένα μέχρι το 25ο λεπτό του αγώνα είχαν ένα επιμέρους ισόπαλο σκορ στους 9 πόντους. Στο υπόλοιπο, οι παίκτες της Motor Oil με καλές ιδέες στην επίθεση κατάφεραν να τηρήσουν την ίδια επιθετικότητα κάτι που αντίπαλοι τους δεν κατάφεραν. Έτσι οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με διαφορά ασφαλείας 15 πόντων (41-56).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της γηπεδούχου, έβγαλαν μεγάλη ενέργεια στο παρκέ και είχαν πολλά τρεξίματα, που τους βοήθησε να κατεβάσουν τη διαφορά στους 9 πόντους με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα και αφήνοντας υπόσχεση για τη συνέχεια. Στα τελευταία 5 εναπομείναντα λεπτά όμως οι παίκτες της Motor Oil, διαχειρίστηκαν τον αγώνα σωστά, μην επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να γίνουν απειλητικοί και έτσι κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα για εκείνους.