79 - 44

10/02/2024 15:00 Commercial League A 23/24 11 40'

KPMG2313172679
OTE Cosmote813121144

Επίδειξη δύναμης από την ομάδα της KPMG στο ντέρμπυ της τετράδας της Commercial League Α απέναντι στην ομάδα του OTE COSMOTE. Η KPMG κέρδισε με 79-44, διπλασίασε τις φετινές της νίκες επί του OTE COSMOTE και με ρεκόρ 5-2 έχει καπαρώσει μια θέση στην τετράδα! Ο OTE COSMOTE δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός μέχρι το τέλος και με ρεκόρ 3-5 βλέπει την είσοδο στην τετράδα να δυσκολεύει. Η διαφορά των 35 πόντων μιλάει από μόνη της με την KPMG να παίρνει μια νίκη ίσως πιο εύκολα και από ότι περίμενε.

Από το πρώτο δεκάλεπτο η KPMG έδειξε την ανωτερότητα της.  Με πλουραλισμό στην επίθεση και πίεση στην άμυνα ξεκίνησαν με ένα 10-0, με τον OTE COSMOTE να βάζει το πρώτο του καλάθι μετά από 3,5 λεπτά. Η KPMG συνέχισε δυνατά για το 23-8 του δεκαλέπτου.

Ο OTE COSMOTE ανέβασε την ένταση του, πίεσε στην άμυνα και έβγαλε σκληράδα. Όμως η επίθεση του δεν ήταν παραγωγική με την διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους 15 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ποιότητα της KPMG συνέχισε να φαίνεται, η διαφορά να μην πέφτει παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του OTE COSMOTE, με την KPMG να εκτοξεύει τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο (26-11) παίρνοντας μια εύκολη νίκη.

MVP του αγώνα ο Δεληγιάννης που ερχόμενος από τον πάγκο πέτυχε 23 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ. Αγγέλου, Καλλινίδης και Λημνίδης  ακολούθησαν σε απόδοση. Λεμονιάς και Μυλωνάκης οι καλύτεροι για τον OTE COSMOTE.