18/11/2022 21:30 Shipping League 22/23 3 40'

Kyklades Maritime1721181672
DNV1123182173

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της Kyklades και της DNV οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 72-73.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man ώστε να διασφαλίσουν την καλή αμυντική τους λειτουργία. Το παιχνίδι ήταν γρήγορο με τους παίκτες να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σερί 5 πόντων που υπήρξε ο οδηγός τους για ένα μικρό προβάδισμα και το σκορ ήταν 12-9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι παίκτες της Kyklades συνέχισαν να αποδίδουν στον αγώνα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 17-11.

Στο 2ο δεκάλεπτο, το σκηνικό του αγώνα παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες να έχουν ισορροπημένο σκορ που διατηρούσε το προβάδισμα υπερ των γηπεδούχων και το σκορ ήταν 27-22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, η κάθε ομάδα με σερί έβρισκε σκορ και να γίνεται απειλητική. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 8 πόντων βρήκε απάντηση σε ένα αντίστοιχο των 6  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 38-34.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, οι προσεκτικές και οργανωμένες άμυνες έβαλαν φρένο στην επιθετική παραγωγικότητα και των 2 πλευρών  και το σκορ ήταν 45-40 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι παίκτες της Kyklades πήραν διψήφια διαφορά η οποία ροκανίστηκε σταδιακά με 3ποντο buzzer beater με την περίοδο να κλείνει με σκορ 56-53.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνα τους σε ζώνη που τους βοήθησε να μείνουν σε απόσταση βολής για την πολύ κρίσιμη συνέχεια και το σκορ ήταν 67-64 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, και συγκεκριμένα στο 2λεπτο οι παίκτες της DNV ισοφάρισαν και κατάφεραν στα 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη να περάσουν μπροστά. Στα τελευταία αυτά δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απαντήσουν και ηττήθηκαν με σκορ 72-73