23/03/2023 19:30 Shipping League 22/23 18 40'

Kyklades Maritime1911191362
Erma First62011946

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 18ης αγωνιστικής μεταξύ της Kyklades Maritime και της Erma First, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνει το τελικό 62-46.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man ενω οι αντίπαλοι τους ζώνη. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τις ομάδες να δοκιμάζουν οργανωμένες επιθέσεις. Η ομάδα η οποία ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ήταν η γηπεδούχος η οποία στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 10-4. Στη συνέχεια έχοντας  σερί 6 πόντων και επιχειρώντας να βρουν στόχο μέσα από σουτ 3 πόντων, πέτυχαν να κλείσουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με σκορ 19-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Erma First βελτίωσαν την απόδοσή τους και κατάφεραν ουσιαστικά να πετυχαίνουν ίσο σκορ με τους αντιπάλους τους καθώς στα μισά της περιόδου ο πίνακας έγραφε 26-14. Στο υπόλοιπο οι φιλοξενούμενoi συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό να παλεύουν στον αγώνα και κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στους 4 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου (30-26)

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι 2 ομάδες είχαν καλό ξεκίνημα καταφέρνοντας να βρουν το στόχο προς το αντίπαλο καλάθι. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη με τους παίκτες της Kyklades Maritime να είναι ελαφρώς καλύτεροι και να προηγούνται 39-31 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια αν και οι παίκτες της Erma First, κατάφεραν να κατεβάσουν την διαφορά και να μείνουν κοντά στο σκορ. Δέχθηκαν απάντηση από τους αντιπάλους τους οι οποίοι πέτυχαν να έχουν διψήφιο προβάδισμα έναντι των αντιπάλων τους (49-37).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας, φάνηκε ότι ξέμειναν από δυνάμεις καθώς δεν κατάφεραν να πλησιάσουν τον αντίπαλο στο σκορ έχοντας ελάχιστη παραγωγικότητα. Το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν απαγορευτικό για κάποια ανατροπή αφού οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο  +16. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα, οι παίκτες των φιλοξενούμενων προσπάθησαν να βρουν λύσεις στην επίθεση αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι.

ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ Δ. (ΠΑΙΚΤΗΣ KYKLADES MARITIME)