64 - 48

10/05/2022 20:00 Commercial Cup 21/22 40'

Kyklades Maritime1412182064
Tsakos Group16791648

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της  Kyklades Maritime και της Tsakos Group οι πρώτοι/τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64-48

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν αμυντικά με man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι με ζώνη για να αντιμετωπίσουν τις οργανωμένες επιθέσεις των αντιπάλων τους. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά ήταν οι γηπεδούχοι που με καλή επιθετική λειτουργία βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 11-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και με σερί 4 πόντων ισοφάρισαν όπου με 3 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου βρέθηκαν μπροστά με 11-13  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Tsakos Group έμειναν άποντοι για 3 λεπτά ενώ οι αντίπαλοι τους σκόραραν μόλις 1 καλάθι  και το σκορ ήταν  16-16 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι γηπεδούχοι απέκτησαν 1 μικρό προβάδισμα με τρίποντο με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν σκορ και εκείνοι από το 6ολεπτό όντας ανταγωνιστικοί με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26-23

Στο 2ο ημίχρονο, λίγο μετα το 23ο λεπτό οι ομάδες ήταν ισόπαλες με 27-27 με τη παραγωγικότητα να είναι ισχνή και το σκορ ήταν  31-29 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αποκτήσουν επιθετική εκρηκτικότητα και με καλή άμυνα περιόρισαν την αντίπαλη παραγωγικότητα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 44-32.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι κράτησαν την ίδια διάθεση και συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά με τους αντιπάλους τους να μην μπορούν να παίξουν συγκεντρωμένα και να μπορούν να περιορίσουν το παθητικό τους και το σκορ ήταν  60-38 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν ένα επιμέρους 4-10 υπερ τους και κατέβασαν τη διαφορά στο με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 64-48.