Date Time Season Full Time
23/05/2017 22:00 16/17 40'

Mari Recycling1120101051
Grant Thornton1110161148

Στον Αγώνα των Playoffs μεταξύ της MARI RECYCLING και της GRANT THORNTON, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51 – 48.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια στο παρκέ, πίεσαν για αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition αλλά χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές, με το σκορ να είναι 4 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τους δύο αντιπάλους να μένουν κοντά αλλά να συνεχίζουν να έχουν βιαστικές επιθέσεις, χαμηλά ποσοστά και αβίαστα λάθη και η περίοδος τελικά έκλεισε με σκορ 11 – 11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες μπήκαν με μεγάλη ενέργεια αλλά οι γηπεδούχοι άρχισαν να έχουν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και παραγωγή από assist, με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 2 κατοχών, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ελαφρώς, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν πρόβλημα απέναντι στην ζώνη και είδαν την διαφορά να ανεβαίνει στις 3 κατοχές στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου η Mari άρχισε να κυριαρχεί στα ριμπάουντ και είδε τους Παπαδημητρίου Δ. και Παπανόγλου Δ. να παίρνουν φωτιά επιθετικά, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31 – 21.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι παίκτες της Grant Thornton μπήκαν με σαφώς μεγαλύτερη προσήλωση αμυντικά, με τον Γιαννίκα Ι. να ακολουθεί παντού και να παίζει deny άμυνα στον Παπαδημητρίου Δ., ενώ βρήκαν και παραγωγή από 2ες επιιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ, μειώνοντας σε 2 κατοχές και το σκορ ήταν 36 – 31 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το run και με assist του Γιαννίκα Ι. και τρίποντο του Κοντοέ Γ. μείωσαν σε 2 πόντους, με την Mari να αντιδρά ελαφρώς στα τελευταία 3 λεπτά, οι Γιαννίκας Ι. και Κωνσταντίνου Ε. της Grant Thornton συνέχισαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα στον Παπαδημητρίου Δ. αλλά η ομάδα τους άρχισε να βασίζεται υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να μειώσουν περαιτέρω και η περίοδος έκλεισε με σκορ 41 – 37.

Στο 4ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι άμυνες πιο δυνατές και πιο physical, η Grant Thornton προσπάθησε να πιέσει και πάλι το τέμπο και άσκησε full press μετά τα πρώτα 2 λεπτά, με τους αντιπάλους τους όμως να διατηρούν καθαρό μυαλό και ένα προβάδισμα 2 κατοχών με το σκορ να είναι 49 – 45 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι με εξιαρετική άμυνα του Γιαννίκα Ι. και βοηθειες του Φέσκου Θ. περιόρισαν και πάλι τον Παπαδημητρίου Δ. (και ανάγκασαν άλλους παίκτες της Mari να πάρουν τις επιθέσεις), έβγαλαν διαδοχικές άμυνες αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να βρουν επιθετικό ρυθμό, συνεχίζοντας να επιχειρούν πολλά μακρινά σουτ και να μην τροφοδοτούν τον Φέσκο Θ. στην ρακέτα, με αποτέλεσμα να μην καταφέρουν να ισοφαρίσουν και να περάσουν μπροστά, με την Mari να διατηρεί προβάδισμα τουλάχιστον μίας κατοχής έως το τέλος και να παίρνει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ξενάκης Γ. με 9 και Αμανατίδης Ε. με 13, ενώ  από τους Φιλοξενούμενους οι Κοντοές Γ. με 21 (2) και Φέσκος Θ. με 5 πόντους αντίστοιχα.