11/05/2023 19:30 Shipping League 22/23 14 40'

Minerva Marine1810192370
Danaos1717201973

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της Minerva Marine και της Danaos οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 70-73.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man. Oι επιθέσεις που εκδηλώνονταν ήταν οργανωμένες και πολύ ποιοτικές αφού κατάφεραν να δώσουν σκορ και στις 2 ομάδες με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 13-4 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά πετυχαίνοντας στο τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκονται στο -1 (18-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνά τους σε ζώνη για να κλείσουν τους χώρους προς το καλάθι τους. Αυτή τους επιλογή ήταν πετυχημένη αφού δεν επέτρεψε σε αρκετούς πόντους να σημειωθούν σε βάρος τους με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι ισόπαλο στους 24 πόντους. Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου οι δυνατές άμυνες και το γρήγορο τέμπο κυριαρχούσαν με τους παίκτες της Danaos να κάνουν την ανατροπή και να προηγούνται στο ημίχρονο με 28-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το επιθετικό σκηνικό παρέμεινε. Το ίδιο και με την ομάδα που κρατούσε τα ηνία της οποίας το προβάδισμα παρέμεινε ίδιο και προηγούνται στο 25ο λεπτό του αγώνα με 36-41 στην πορεία και οι 2 μπαμπάδες επένδυσαν πολύ ενέργεια στην επίθεση δίνοντας πολύ θέαμα σε όλους τους παρευρισκόμενους. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 47-54, ένδειξη της διάθεσής τους για μπάσκετ.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι μάχες στο παρκέ ήταν πολύ σκληρές με τους παίκτες της Minerva Marine να κάνω την αντεπίθεσή τους και μετά ασκούν πίεση στους αντιπάλους τους. Αυτοί έβλεπαν ότι το προβάδισμά τους με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη είχε πέσει στους 3 πόντους 56-59. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Danaos απέκτησαν προβάδισμα 60 69. Οι παίκτες της Minerva Marine όμως δεν εγκατέλειψε τους προσπάθειες και μείωσε σε 70-71. Οι φιλοξενούμενοι όμως κατάφεραν να πετύχουν ένα κρίσιμο σετ 2 βολών και εξασφαλίσουν την νικη.