66 - 64

31/05/2022 21:30 Commercial Cup 21/22 40'

Motor Oil1813241166
Deree1119191564

Στον ημιτελικό του κυπέλλου μεταξύ της  Motor Oil  και της Deree  οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66-64.

Στην αρχή του αγώνα τα 2 αντίπαλα στρατόπεδα παρατάχθηκαν αμυντικά με man to man ώστε να ανταποκριθούν στο γρήγορο τέμπο του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με σκορ 0-4 για να δεχτούν 11 μαζεμένους πόντους που ξεκίνησαν με 2 τρίποντα  και το σκορ ήταν 11-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυναμικά το σερί τους αλλά δέχτηκαν 5 σερί πόντους  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 18-11.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-8 πόντων έκαναν την ανατροπή και πέρασαν μπροστά 2μιση λεπτά από την έναρξη αφού οι αντίπαλοι τους έμειναν άποντοι για 3 λεπτά  και το σκορ ήταν 23-19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ δείχνοντας πόσο οριακό θα είναι το παιχνίδι με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 31-30.

Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα τους σε ζώνη προκειμένου να διαφοροποιηθούν από τις αντιπάλους τους και παρά τις συχνές εναλλαγές στο σκορ  και το σκορ ήταν  42-39 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι φιλοξενούμενοι υιοθέτησαν σκληρό αμυντικό πρεσάρισμα σε όλο το γήπεδο που έδωσε έξτρα σκορ στους παίκτες της Motor Oil λόγω των γκολ φάουλ που τους έδωσαν 5 σερί πόντους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 55-49.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, το πρεσάρισμα των παικτών του Deree τους έδωσε σερί 6 πόντων που τους οδήγησε σε ισοπαλία 55 πόντων 1 λεπτό με την έναρξη που λίγο αργότερα πέρασαν και μπροστά με 55-57   και το σκορ ήταν  57-61 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταίο λεπτό του αγώνα ο αγώνα ήταν ισόπαλος με 61 πόντους, και συνεχίστηκε με εναλλαγές στο σκορ με 65-63 με 20 δευτερόλεπτα στο ρολόι του αγώνα με  τους προπορευόμενους να κρατούν τα ηνία και η περίοδος έκλεισε με σκορ 66-64.