50 - 76

02/11/2018 21:00 Super League B 18/19 1 40'

Motor Oil121191850
Petrogaz1527181676

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της MOTOR OIL (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες) και της PETROGAZ οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50-76.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ξεκίνησαν με σετ επιθέσεις και έπαιξαν ορθολογικό μπάσκετ, με την MOTOR OIL να έχει πολλές δεύτερες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ και να βρίσκει λύσεις από αιφνιδιασμούς μετά τα πρώτα 3 λεπτά και το σκορ να είναι 10 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς αλλά παράλληλα άρχισαν να έχουν βιαστικές τελικές επιλογές, με την PETROGAZ συνέχισε να παίζει οργανωμένο μπάσκετ όμως ήταν νευρική στις τελικές της επιλογές, αλλά στα τελευταία 3 λεπτά οι παίκτες της βρήκαν ρυθμό και με 3 διαδοχικές assist του Αντωνόπουλου Β. ισοφάρισε και πέρασε μπροστά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12 – 15.

Στα επόμενα Δεκάλεπτα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα ο οποίος παρέμεινε πολύ γρήγορος, με τους παίκτες της MOTOR OIL να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά να αρχίζουν να παρουσιάζουν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι αντίπαλοι τους οι οποίοι συνεχίζοντας να βελτιώνονται επιθετικά πήραν από νωρίς στο 2ο Δεκάλεπτο διαφορά 10+ πόντων (το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 23-42) την οποία διατήρησαν και έως το τέλος παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαργέτης Χ. με 25 (2) και Γιαννόπουλος Π. με 16 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι ΞΕΝΟΥΔΑΚΗΣ Ε. με 16 (5) και ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ Β. με 13 (4) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Πολυχρόνης, Αναστασόπουλος

Κοτσώπουλος Ιωάννης (Coach PETROGAZ)

”Σήμερα όλα τα παιδιά είχαν ενέργεια που την έβγαλαν στο γήπεδο παίζοντας ωραίο μπάσκετ και έτσι ξεκινήσαμε το πρωτάθλημα με το δεξί. Καλή αγωνιστική χρονιά σε όλες τις ομάδες με υγεία.”