03/03/2019 16:00 Super League B 18/19 15 40'

Mytilineos811201857
Frezyderm121818159

Κλειστό Νέας Πεντέλης
Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον Αγώνα της 15ης Αγωνιστικής μεταξύ του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ και της FREZYDERM, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57 – 59.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν με καθαρό μυαλό και χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές προσωπικές επιλογές, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους οι οποίοι έλεγξαν τα ριμπάουντ και με ομαδικό μπάσκετ και παραγωγή από assist πήραν προβάδισμα 3 κατοχών, με το σκορ να είναι 2 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ βρήκαν τα πατήματα τους, δυνάμωσαν την άμυνα τους και έκαναν ένα run 6 – 0 μειώνοντας και ισορροπώντας το παιχνίδι, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 8 – 12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, η FREZYDERM ξεκίνησε και πάλι καλύτερα με ένα μικρό σερί 0 – 4 βρίσκοντας τα κενά της ζώνης αλλά οι αντίπαλοι της αντέδρασαν άμεσα με διαδοχικά κλεψίματα και δικό τους run 6 – 0, με το σκορ να γίνεται 14 – 20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι πήραν φωτιά από την γραμμή των 3 πόντων με 3 τρίποντα των Μελά Ν., Βλαχάκη Ι. και Χαριτόπουλο Δ., με αποτέλεσμα να πάρουν διψήφια διαφορά και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 19 – 30.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ορθολογικό και καλό μπάσκετ, με την ομάδα της FREZYDERM στην 3η περίοδο να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μια σταθερή διαφορά 3+ κατοχών και το σκορ διαμορφώθηκε σε 33 – 40 στα πρώτα 5′ και σε 39 – 48 στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι παίκτες του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ δεν άφησαν το παιχνίδι, μπήκαν πιο δυνατά και πίεσαν για αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να κάνουν ένα run 10 – 4 και να μειώσουν σε μία κατοχή με το σκορ να είναι 49 – 52 με 5′ για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι συνέχισαν το run και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά αλλά η FREZYDERM αντέδρασε άμεσα και με δικό της σερί 0 – 5 ξαναπήρε το προβάδισμα και το σκορ διαμορφώθηκε σε 55 – 57 με 1′  για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και οι δύο ομάδες είχαν την ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι αλλά οι παίκτες της FREZYDERM κατάφεραν στις λεπτομέρειες να διατηρήσουν βραχεία κεβαλή και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Σκουλαρίκης, Παπαγεωργίου