62 - 66

12/12/2023 22:00 Elite League 23/24 4 40'

Mytilineos182441662
Motor Oil1224171366

Σε ένα μεγάλο παιχνίδι αντάξιο της δυναμικότητας των δύο ομάδων η ομάδα της MOTOR OIL πήρε μια σπουδαία νίκη με 62-66 επί του ΜΥΤΙΛΉΝΑΙΟΥ και παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα της Elite League με ρεκόρ πλέον 4-0. Ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ έχει ρεκόρ 1-1, όμως με την παρουσία του απέδειξε πως θα είναι σοβαρός υποψήφιος για τον τίτλο του πρωταθλητή!

Πολύ δυνατά μπήκε ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ στην αναμέτρηση. Με μεγάλη πίεση στην άμυνα και τον Μπερδεμπέ να πετυχαίνει δύο τρίποντα  αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους παίρνοντας διαφορά μέχρι και 10 πόντους (18-8). Η MOTOR OIL μείωσε σε 18-12 με τρίποντο του Πολυχρονόπουλου.

Ξανά πήγε γρήγορα στο +10 η διαφορά (22-12) με την MOTOR OIL να απαντά με ένα σερί 8-0 για το 22-20με πόντους του Μπούτα. Οι πρωταθλητές άρχισαν να δείχνουν το καλό τους πρόσωπο όμως ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ παρουσιαζόταν το ίδιο δυνατός έχοντας απάντηση σε κάθε προσπάθεια τους. Η διαφορά αρχικά πήγε στον πόντο (26-25) όμως ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ γρήγορα την πήγε στο +10 (38-28). Ένα τρίποντο του Φασουλάκη έφερε τη MOTOR OIL στο -6 (42-36) στο ημίχρονο.

Οι πρωταθλητές έκαναν ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο σε επίθεση και κυρίως άμυνα. Ανέβασαν πολύ την ένταση στην άμυνα τους, έκλεισαν τους διαδρόμους και με 4 τρίποντα σερί στην επίθεση έφεραν τούμπα τον αγώνα. Ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ είχε ένα πολύ κακό διάστημα που του στοίχισε, καθώς το επιμέρους 4-17 έφερε τη MOTOR OIL σε θέση ισχύος (46-53).

Τρίποντο του Φασουλάκη έφερε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά για τη MOTOR OIL (46-56) και αργότερα στο +12 (51-63)  με το ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟ όμως να μην εγκαταλείπει, να βγάζει ενέργεια και να μειώνει στους 3 με σερί 9-0 (60-63). Οι δύο κρίσιμες βολές του Αριφάκου έδωσαν οριστικά τη νίκη στην ομάδα του.

Πολυχρονόπουλος, Φασουλάκης και Μπούτας οι καλύτεροι της MOTOR OIL, Μπερδεμπές, Αχριάνης και Τσιλάβης οι κορυφαίου του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ.