53 - 50

25/02/2019 21:10 Super League B 18/19 15 40'

Nestle167161453
Motor Oil151191550

Μια δύσκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της NESTLE το βράδυ της Δευτέρας με αντίπαλο την ανανεωμένη ομάδα της MOTOR OIL. Το 53-50 ήρθε με πολύ κόπο και προσπάθεια για την ομάδα του Καλοσακα, που είχε μόλις 7 παίκτες στην διάθεση του και μεγάλες απουσίες τους Γκούρο και Σελιτά. Η ομάδα του Ταρέ από την άλλη παρουσιάστηκε μετά από καιρό με 12 παίκτες, χτύπησε το ματς στα ίσα, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη και να υποχρεώσει τη NESTLE στην 2η της ήττα.

Κατοχή κατοχή πήγαινε το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο. Με τους Γκουτσίδη και Τζαφέρη η NESTLE πήρε ένα μικρό προβάδισμα 5-2 και 8-4 στην αρχή όμως οι Λουκάς και Καραγιαννιώτης για τη MOTOR OIL έφεραν το ματς στον πόντο (16-15).

Ένα σερί 0-9 για την ομάδα του διυλιστηρίου τους έφερε σε θέση οδηγού (από το 16-12 στο 16-21) με τη NESTLE να κολλάει επιθετικά, όντας τραγικά άστοχοι από την περιφέρεια, και να πετυχαίνει μόνο 7 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο. Ο Μητσόπουλος με 2 σερί καλάθια έριξε τη διαφορά στο -3 για την ομάδα του (23-26).

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στη NESTLE. Ο κόουτς Καλόσακας γύρισε την άμυνα της ομάδας του σε ζώνη και μπλόκαρε την επίθεση της MOTOR OIL. Μετά το 25-31 με καλάθια των Λογοθέτη και Γιαννόπουλο η NESTLE πέρασε στην αντεπίθεση και με ένα σερί 9-0 πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ (34-31) με το δεκάλεπτο να λήγει στο +4 (39-35).

Η άμυνα ζώνης συνέχισε να κάνει τη δουλειά της και η διαφορά για πρώτη φορά να φτάνει τους 9 πόντους (52-43 με 03.00’’ να απομένουν)! Ο Καλογεράκης με 8 σερί πόντους πρωταγωνίστησε στο διάστημα αυτό. Η MOTOR OIL τότε άρχισε την πίεση σε όλο το γήπεδο, έκλεψε μπάλες και πέτυχε γρήγορα καλάθια καταφέρνοντας να ρίξει τη διαφορά μέχρι και τους 2 πόντους (52-50). Ο Τζαφέρης αστόχησε σε τρίποντο, ο Λεγάκης όμως υπέπεσε σε βήματα και ο Παπαδόπουλος με ½ βολές έκανε το 53-50 με 12’’ να απομένουν. Ο Καραγιαννιώτης όμως αστόχησε στο τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Οι Καλογεράκης, Γκουτσίδης και Μητσόπουλος οι καλύτεροι για τους νικητές. Οι Καραγιαννιώτης, Γιαννόπουλος και Λουκάς οι κορυφαίοι για τη MOTOR OIL.

Διαιτητές : Γρίβα, Μαΐτου.

Καλογεράκης  Στέλιος (Παίκτης NESTLE) :

“Ήταν πολύ ανταγωνιστικό το παιχνίδι, μπράβο στα παιδιά, προσωπικά απορώ γιατί είναι σε αυτή τη θέση. Ήταν πολύ καλοί, εμείς είχαμε απουσίες αλλά παίξανε ωραίο μπάσκετ. Εμείς πήραμε μια σημαντική νίκη που τη θέλαμε πολύ!