45 - 66

19/04/2019 21:10 Super League B 18/19 14 40'

Nestle71712945
Petrogaz191622966

Στον Αγώνα της 14ης Αγωνιστικής μεταξύ της NESTLE και της PETROGAZ, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 45 – 66.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σχετικά αργό τέμπο και σετ επιθέσεις, η NESTLE με τρίποντο του Χανιόγλου Δ. πήρε από νωρίς το προβάδισμα, οι αντίπαλοι τους όμως απάντησαν με δικό τους τρίποντο και σερί 0 – 5, οι δύο ομάδες έμειναν από κοντά και το σκορ ήταν 7 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να ευνοούνται από το οργανωμένο παιχνίδι και με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και πρωταγωνιστή τον Σαμοίλη Δ. έκαναν run 0 – 8, οι αντίπαλοι τους δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, κόλλησαν κυριολεκτικά επιθετικά και είδαν την περίοδο να κλείνει με σκορ 7 – 19.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και ορθολογικό μπάσκετ, με τους παίκτες της NESTLE να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, βελτιώθηκαν αισθητά επιθετικά και κέρδισαν το επιμέρους σκορ της 2ης περιόδου αλλά παράλληλα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης ενώ δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να μειώσουν κάτω από 3 κατοχές και οι παίκτες της PETROGAZ με πολύ καλό passing game και παραγωγή από assist και τρίποντα διατήρησαν έως το τέλος τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Σελληνάς, Τσουκαλάς