19/02/2019 19:10 Commercial League B 18/19 14 40'

Onassis10681539
Oracle1114101348

Κλειστό Αγ. Αναργύρων
Geor. Papandreou 36-38, Agii Anargiri 135 62, Greece

Στον Αγώνα της 14ης Αγωνιστικής μεταξύ του ONASSIS GROUP και της ORACLE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 39 – 48.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή οι δύο ομάδες επέλεξαν αργό τέμπο και μεγάλες επιθέσεις, αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να βρουν καθαρές τελικές επιλογές και ήταν άστοχες, με το σκορ να είναι 2 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου, ο ONASSIS πέρασε μπροστά πιέζοντας για αιφνιδιασμούς και βρίσκοντας εύκολα καλάθια, η ORACLE συνέχισε να προτιμά σετ επιθέσεις και σημάδεψε με επιτυχία τους ψηλούς της, οι δύο αντίπαλοι έμειναν κοντά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 10 – 11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, το παιχνίδι άνοιξε και επικράτησε πιο γρήγορος ρυθμός αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι και κάνοντας σερί 3 – 9 πήραν διαφορά 3 κατοχών, με το σκορ να είναι 13 – 20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι άρχισαν να χαρακτηρίζονται από βιαστικές επιθέσεις και τελικές επιλογές και κόλλησαν κυριολεκτικά επιθετικά, με τους αντιπάλους τους να το εκμεταλλεύονται ανεβάζοντας το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα αλλά με buzzer beater καλάθι του Babu L. το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 16 – 25.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες του ONASSIS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας περιόδου και δεν κατάφεραν να μειώσουν και τους παίκτες της ORACLE να διατηρούν μεγαλύτερη συγκέντρωση και εκτοξεύοντας από νωρίς στο 3ο Δεκάλεπτο την διαφορά στους 15+ πόντους και διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Alcantara X. με 18 και Babu L. με 12, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Σταυριανίδης Ν. με 10 (2) και Θώμος Κ. με 10 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος, Ραπτογιάννης