12/02/2019 19:45 Commercial League B 18/19 13 40'

Oracle7119936
Upstream7109834

Κλειστό Γυμναστήριο Πεντέλης
Pallini 153 49, Greece

Σε πολύ καλό φεγγάρι συνεχίζει να είναι η ομάδα της Oracle αφού πέτυχε την 2η σερί της νίκη απέναντι στην ομάδα της Upstream και συνεχίζει στο πρωτάθλημα ελπίζοντας σε ένα καλό πλασάρισμα για τα play off. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν κλέψει την νίκη, αλλά ένα απίστευτο τρίποντο του Ιωαννίδη 3 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα τους πήρε κυριολεκτικά την μπουκιά από το στόμα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με κύριο χαρακτηριστικό τις πολύ σφιχτές άμυνες από την μια και τα πολλά χαμένα ελεύθερα σουτ από άλλη και για τις 2 ομάδες. Οι γηπεδούχοι μπήκαν λίγο πιο συγκεντρωμένοι στο πλάνο τους και με ένα δίποντο από τον Γκούση και ένα τρίποντο από τον Παπαϊωάννου πέρασαν μπροστά με 5 – 0. Οι φιλοξενούμενοι έχαναν το ένα σουτ μετά το άλλο και το γεγονός ότι δυσκολεύονταν πολύ στο να σκοράρουν φαίνεται από το γεγονός πως το πρώτο τους καλάθι μπήκε 2:26 πριν το τέλος της περιόδου. Βέβαια αυτό λειτούργησε θετικά αφού στην συνέχεια βρήκαν τον τρόπο να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα και έτσι στο 10´ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με 7 – 7.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι άμυνες κάπου χαλάρωσαν με τα εύστοχα τρίποντα να μπαίνουν το ένα πίσω από το άλλο. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αρχή με τον Αγγελογιαννόπουλο, ενώ αμέσως απάντησαν οι γηπεδούχοι με τρία σερί, δύο από τον Παπαϊωάννου και άλλο ένα από τον Τσακόπουλο. Τότε οι παίχτες της Upstream αφυπνίστηκαν και αφού πίεσαν στην άμυνα γυρίζοντας αμέσως σε man to man, κατάφεραν με ωραίες ατομικές προσπάθειες κυρίως του μαχητικού Τόγκα να ανακάμψουν και να περάσουν και μπροστά με 16 – 17. Στο τέλος όμως του ημιχρόνου οι παίχτες της Oracle πέρασαν μπροστά με 18 – 17 χάρις τις 2 βολές του Γκούση.

Στο 3ο δεκάλεπτο το ματς είχε την ίδια εικόνα με πριν δηλαδή εξακολουθούσε να είναι αμφίρροπο με τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Αρχικά τρίποντο από τον Φιλίππου και αμέσως η απάντηση με τρίποντο από τον Αγγελογιαννόπουλο και το σκορ έγινε 21 – 22. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι κυνηγούσαν τα mismatch και με την βοήθεια του Θώμου κάτω  από την ρακέτα τελείωσαν το δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με 27 – 26.

Στην 4η περίοδο έγινε ένα καταπληκτικό παιχνίδι. Αρχικά οι γηπεδούχοι παίζοντας εξαιρετικά από η περιφέρεια πέτυχαν 2 τρίποντα, ένα με τον Γκούση και άλλο ένα με τον Ιωαννίδη και ξέφυγαν με 5 πόντους δειχνοντας ποιος είναι πλέον το φαβορί για τον αγώνα. Εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και απάντησαν με 2 τρίποντα, ένα του Carcia και άλλο ένα του Αγγελογιαννόπουλου περνώντας μπροστά με 33 – 34 λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα. Το κρύο όμως αίμα του Ιωαννίδη έδωσε την λύση για την ομάδα του αφού χάρις το δικό του τρίποντο ο αγώνας έληξε 36 – 34 υπέρ της Oracle.

Για τους νικητές βοήθησε παρά πολύ ο Γκούσης που δείχνει να ξεπερνάει τον τραυματισμό του πετυχαίνοντας 7 πόντους και μαζεύοντας 13 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα της Upstream εξαιρετικός ήταν ο Αγγελογιαννόπουλος με 16.

Διαιτητές : Μακρής, Μπουλινάκης

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Γκούσης Γιώργος (Παίχτης Oracle) : “Ήταν μια πολύ σπουδαία νίκη για εμάς. Παίζαμε χωρίς τον playmaker μας απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο.”