67 - 71

14/12/2016 20:30 League B2 16/17 40'

OTE Cosmote1615162067
Nestle2218112071

Σε έναν αγώνα μεταξύ του ΟΤΕ COSMOTE και της NESTLE, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 67 – 71.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκινήσαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με καλά πατήματα και συγκέντρωση στον αγωνιστικό χώρο, αλλά με την Nestle να έχει περισσότερη παραγωγή από assist, και να πιέζει για αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα να πάρει ένα προβάδισμα 2 κατοχών με το σκορ να είναι 5–9 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία η Nestle συνέχισε να έχει καλύτερο Spacing και κυκλοφορία της μπάλας, βρίσκοντας παράλληλα εύκολα καλάθια και από αιφνιδιασμούς, με τον ΟΤΕ να εκτελεί τα συστήματα του αλλά να μην βρίσκει καθαρές τελικές επιλογές και η περίοδος να κλείνει με σκορ 16 – 22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι με εύστοχο τρίποντο του Κανλή Π. μείωσαν σε μία κατοχή, ενώ στην πορεία βελτιώθηκαν αισθητά και αμυντικά, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν και να περάσουν μπροστά στο σκορ, τις άμυνες να δυναμώνουν και από τις δύο ομάδες, αλλά την Nestle με αιχμή τον Σελιτά Κ. να πιέζει και πάλι για αιφνιδιασμούς και επιθέσεις στο transition και το σκορ να είναι 26 – 30 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να μην βρίσκουν αμυντικές λύσεις στην αντιμετώπισή του Σελιτά Κ., ο οποίος συνέχισε να δίνει ρυθμό στην ομάδα του, με την διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφια επίπεδα και το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να είναι 31 – 40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Nestle μπήκαν με περισσότερη ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς ανέβασαν το προβάδισμα στους 15+ πόντους, με τους παίκτες του ΟΤΕ να χαρακτηρίζονται από βιαστικές επιλογές και χαμηλά ποσοστά αλλά σιγά-σιγά βρήκαν ρυθμό και βελτιώθηκαν επιθετικά, με το σκορ να είναι 39 – 29 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι δύο αντίπαλοι έπαιξαν καλό μπάσκετ, είχαν σωστές επιλογές, αλλά το τέμπο του αγώνα έπεσε, κάτι που ευνόησε τους γηπεδούχους οι οποίοι με πρωταγωνιστή τον Κανλή Π. κατάφεραν να μειώσουν σε 2 κατοχές, με τους παίκτες της Nestle να έχουν χάσει το καθαρό μυαλό στα τελευταία 5 λεπτά και η περίοδος να κλείνει με σκορ 47 – 51.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι με 5 διαδοχικούς πόντους του Γκουτσίδη Δ., ανέβασαν την διαφορά στις 3 κατοχές αλλά οι αντιπάλοι τους αντέδρασαν άμεσα, παρέμειναν συγκεντρωμένοι επιθετικά και με 2 σερί τρίποντα από τους Ασημάκη Ν. και Δήμα Π. μείωσαν σε έναν πόντο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν μαχητικότητα, να κυνηγάνε όλες τις φάσεις και το σκορ να είναι 55 – 56 στα πρώτα 4 λεπτά. Κάπου εκεί ο ΟΤΕ γύρισε την άμυνα του σε ζώνη 2–3, αλλά η ομάδα της Nestle αντέδρασε καλά απέναντι στην ζώνη με το σκορ να είναι 55 – 63 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά ο ΟΤΕ άρχισε και πάλι να βασίζεται σε προσωπικές ενέργειες χωρίς καλή κίνηση μακριά από την μπάλα, με αποτέλεσμα η Nestle νσ βγάλει διαδοχικές άμυνες και να διατηρήσει προβάδισμα 2-3 κατοχών, με το σκορ να είναι 61 – 65 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, με μαχητικότητα και από τις δύο ομάδες και το σκορ 61 – 66 με ένα λεπτό για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα οι παίκτες του ΟΤΕ έδειξαν διάθεση και μαχητικότητα, είχαν πολλές ευκαιρίες από τη γραμμή των βολών να μειώσουν περαιτέρω αλλά ήταν άστοχοι, με αποτέλεσμα η Nestle να διατηρήσει διάβασμα 2+ κατοχών και να πάρει τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ασημάκης Ν. με 15 (3) και Κανλής Π. με 15 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους της Σελίτας Κ. με 26 και Γκουτσίδης Δ. με 12 (2) πόντους αντίστοιχα.