43 - 55

23/01/2018 20:15 Elite League A 17/18 40'

OTE Cosmote10981643
Kaizen Gaming1017121655

Για ένατο σερί αγώνα η ομάδα της Stoiximan βγήκε νικήτρια απέναντι στον ΟΤΕ – COSMOTE παραμένοντας μόνη πρώτη στην βαθμολογία. Έχτισε μία διαφορά 8 πόντων στην δεύτερη περίοδο όπου και κατάφερε να κρατήσει έως και το τέλος του αγώνα μέχρι ο πίνακας να γράψει το τελικό 43 – 52.

Στην 1η περίοδο οι ομάδες μπήκαν αρκετά νευρικές με αρκετές λάθος επιλογές και βεβιασμένα σουτ. Στη συνέχεια με 6 πόντους του Κωνσταντόπουλου και 2 του Τσαμπούρη η ομάδα τoυ ΟΤΕ – COSMOTE προηγήθηκε με 6 πόντους (8 -2). Με την είσοδο στο παρκέ του Πιαλόγλου και τους 5 πόντους που σημείωσε ο αγώνας ισορρόπησε και η περίοδος τελείωσε ισόπαλη 10 -10.

Στην 2η περίοδο το ματς πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το σκορ να γίνει 19-18 υπέρ του OTE-COSMOTE. Από εκεί και πέρα με ένα σερί 9 – 0 η ομάδα της Stoiximan κατάφερε να αντεπιτεθεί και να χτίσει μία διαφορά 8 πόντων στην ανάπαυλα.

Στην 3η περίοδο η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο φτάνοντας στο μέγιστο της +16, 23 – 39. Κάπου εκεί ξύπνησε η ομάδα του OTE- COSMOTE και η περίοδος έκλεισε 27 -39 με καλάθια του Κοπετίνα και του Τσαμπούρη.

Στην 4η περίοδο η αντεπίθεση συνεχίστηκε και με συνδυασμό την σκληρή άμυνα και των έξυπνων επιλογών στην επίθεση με πρωταγωνιστές τους Κωνσταντόπουλο και Τσαμπούρη το παιχνίδι μεταμορφώθηκε σε ντέρμπι αφού το σκορ έφτασε 35 -39. Σε αυτό το σημείο η ευστοχία του Πιαλόγλου από τα 6.75 καθώς και η βοήθεια που είχε από τις 2 βολές του Βιδάλη οδήγησαν στο τελικό 43 -52.

Πρέπει να σταθούμε στην υπέρπολύτιμη προσφορά κάτω από τα καλάθια του βουνού της Stoiximan Παπάζογλου όπου με 15 ριμπάουντ (5 επιθετικά) καθάρισε πολλές φάσεις. Επιπλέον των ριμπάουντ σημείωσε και 10 πόντους. Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε και ο Πιαλόγλου όπου με 27 πόντους ήταν μακράν ο καλύτερος του γηπέδου. Από την μεριά του OTE- COSMOTE ξεχώρισε ο Τσαμπούρης με 15 πόντους και 3 ασίστ καθώς και ο Κωνσταντόπουλος με 12 πόντους.

Διαιτητές: Κατσιμάρδος, Δαλέκος

Δηλώσεις Παικτών / Προπονητών

Κατσα΄ί΄της Γιώργος(Προπονητής OTE – COSMOTE):

΄΄Σήμερα παίζαμε με μια εκ των κορυφαίων ομάδων της κατηγορίας αλλά πραγματικά με συγκεκριμένα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε αυτή την περίοδο δεν έχει τόσο σημασία ο αντίπαλος όσο εμείς αφού αν δε τα ξεπεράσουμε θα συνεχίσουμε να αδικούμε τον εαυτό μας.
Στο αγωνιστικό κομμάτι ήταν ένα παιχνίδι που απαιτούσε 40 λεπτά συγκέντρωσης και πλάνου αλλά εμείς δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε το μυαλό μας στο επίπεδο που έπρεπε με αποτέλεσμα στο πρώτο δεκάλεπτο να χάσουμε σε ενάμιση λεπτό την προσπάθεια της αρχής όπου και καλή κυκλοφορία είχαμε, και σωστές επιλογές αλλά και καλές προσαρμογές αμυντικά.
Ένα τέτοιο παιχνίδι απαιτεί να κάνεις πολλά καλά πράγματα και για αρκετή ώρα,όποτε εφόσον εμείς δεν μπορέσαμε να τα βγάλουμε στο παρκέ, δίκαια το αποτέλεσμα πήγε στην ομάδα που έπαιξε πιο συγκεντρωμένα στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού.
Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια στην ομάδα της Stoiximan.”

Παυλίας Δημήτρης( παίκτης Stoiximan):

΄΄ Ήταν δύσκολο παιχνίδι σήμερα αλλά ακόμα ένας αγώνας – ντέρμπι που τελικά καταφέραμε να κερδίσουμε. Ευελπιστούμε στην καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα και σε μερικούς που δεν πιστεύουν, να πιστέψουν γιατί τα καλά παιχνίδια συνεχίζονται.΄΄