20/06/2024 21:45 Commercial League A Playoffs 23/24 1 40'

OTE Cosmote923111558
Tsakos Group122527973

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Ένα μεγάλο break έκανε η ομάδα της TSAKOS GROUP (5) κερδίζοντας  με 58-73 την ομάδα του OTE COSMOTE (4) στον πρώτο τους αγώνα για τα play off της Commercial League A. Έτσι οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε δεύτερο αγώνα που θα καθορίσει την πρόκριση στην τετράδα!

Δεν ξεκίνησαν πολύ καλά οι δύο ομάδες τον αγώνα, με αρκετή αστοχία και νευρικότητα, αποτέλεσμα της σπουδαιότητας του αγώνα. Ο OTE COSMOTE είχε αρκετά άστοχα τρίποντα και πολλά φάουλ, με τη TSAKOS GROUP να σκοράρει από βολές! Ένα τρίποντο του Χαλκίτη ήταν αυτό που έφερε στο +3 την ομάδα του στο τέλος του δεκαλέπτου (9-12).

Και οι δύο ομάδες παρουσίασαν ένα τελείως διαφορετικό επιθετικό πρόσωπο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μέσα σε πέντε λεπτά το επιμέρους σκορ ήταν 19-16 (28-28) και με τους δύο να σκοράρουν ασταμάτητα. Ο OTE COSMOTE πέτυχε 3 σερί τρίποντα και 4 συνολικά  με τον TSAKOS GROUP να έχει πολλούς αιφνιδιασμούς αλλά και ευστοχία από την περιφέρεια. Το 23-25 έφερε τη TSAKOS GROUP στο +5 στο ημίχρονο (32-37).

Η TSAKOS GROUP συνέχισε το επιθετικό της κρεσέντο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του OTE COSMOTE  όμως να μην καταφέρνει να ακολουθήσει το ρυθμό των αντιπάλων της και να διατηρήσει τα ίδια ποσοστά ευστοχίας. Με ένα τρομερό 2-17 η TSAKOS GROUP έκανε το ρευστό +5 σε 20 (34-54) καθαρίζοντας από νωρίς την υπόθεση νίκη. Παρά τις προσπάθειες των παικτών της OTE COSMOTE η TSAKOS GROUP έλεγχε τον αγώνα, είχε την ποιότητα να διαχειριστή όποια πίεση και έφτασε σε ένα δίκαιο break.

MVP του αγώνα ο Χαλκίτης με 28 πόντους και 7 ριμπάουντ. Παπαγεωργίου, Κιμπάρογλου και Κουβάς με εξαιρετική απόδοση. Μπότσικας και Κοπετίνας οι καλύτεροι του OTE COSMOTE.

Μαστροκωστόπουλος (Προπονητής OTE COSMOTE)