04/03/2020 22:00 Commercial League A 19/20 12 40'

OTE Cosmote916181053
Intralot89111442

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Στον Αγώνα της 12ης Αγωνιστικής για την Commercial League A, μεταξύ της OTE Cosmote και της Intralot, οι πρώτοι κατάφεραν και πήραν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53-42.

Ορεξάτες μπήκανε οι δύο ομάδες στον αγώνα, με την OTE Cosmote όμως να είναι πιο συγκεντρωμένη βγάζοντας ενθουσιασμό και ωραίες φάσεις με το ” καλημέρα ” στα πρώτα 5 λεπτά όπου και το σκορ ήταν 7-2. Στη συνέχεια η Intralot βρήκε ρυθμό και παίζοντας δυνατά στην άμυνα δυσκόλεψε τους αντιπάλους της, σκοράροντας σημαντικούς πόντους με τη πρώτη περίοδο να κλείνει με σκορ 9-8.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι που ήταν εξαιρετικά παραγωγικό για τα επόμενα 5 λεπτά τουλάχιστον και το σκορ να είναι 18-15, όμως οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να δείξουν τις διαθέσεις τους, που με ένα επιμέρους 5-0 άρχιζαν να χτίζουν μια διαφορά σιγά σιγά με σταθερότητα σε άμυνα και επίθεση με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25-17.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε την OTE Cosmote από εκεί που είχε μείνει στο πρώτο, καθώς έδειχνε να μην έχει πρόβλημα απέναντι στους αντιπάλους της και να παίζει ελεύθερο μπάσκετ, που πρόσφερε θέαμα με ομαδικές συνεργασίες στο σετ παιχνίδι αλλά και καλάθια στον αιφνιδιασμό αφού έκλεψε μπάλες. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και βάλανε 11 πόντους στην τρίτη περίοδο η οποία έληξε με σκορ 43-28.

Τυπική διαδικασία ήταν για τους γηπεδούχους η τελευταία περίοδος αφού παίζοντας στο ίδιο tempo χωρίς να χαλαρώσουν ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά με το σκορ στο πεντάλεπτο να είναι 50-35. Η Intralot μάζεψε κάπως τη διαφορά προσπαθώντας μέχρι και το τελευταίο λεπτό, δείχνοντας ότι είναι μαχητές αλλά δεν κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο και ο αγώνας έληξε με τελικό σκορ 53-42.

Από τους γηπεδούχους πρωταγωνίστησαν ο Τσαμπούρης με 15(3) και ο Δημητράτος με 11(1) πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μπιτάρ με 14 πόντους.

Διαιτητές: Γιακείμη, Καψιώχας