15/02/2024 20:00 Commercial League C 23/24 12 40'

Plantelt812142054
Bureau Veritas1211141451

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Μετά την  AVIN η σπουδαία ομάδα της PLANTELT έριξε στο καναβάτσο και την ομάδα της Buraeu Veritas αποδεικνύοντας και πάλι πως είναι ικανή να αφήσει πίσω της το μέτριο ξεκίνημα και να κάνει ζημιές στα play off. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ και κρίθηκε στις λεπτομέρειες με το 54-51 να το αποδεικνύει. Η BUREAU VERITAS δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που θα την εδραίωνε στην κορυφή, ενώ η PLANTELT συνεχίζει να ελπίζει για είσοδο στην τετράδα.

Η BUREAU VERITAS ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και με άμυνα ζώνης κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους στην άμυνα της, παίρνοντας το προβάδισμα με 2-9. Η PLANTELT προσπάθησε και αυτή μέσα από την άμυνα της να βρει ρυθμό καταφέρνοντας να τρέξει ένα 6-3 για το 8-12 του δεκαλέπτου.

Η PLANTELT προσπάθησε αν ανεβάσει ταχύτητα στην επίθεση της στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως οι αιφνιδιασμοί της δεν ήταν επιτυχημένη, ενώ η BUREAU VERITAS έβγαζε έναν εκνευρισμό με το Νικολαρόπουλο να χρεώνεται με 3 φάουλ μαζεμένα! Έτσι ένα νευρικό δεκάλεπτο και για τους δύο οδήγησε στο 20-23 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε ως χαρακτηριστικό τα πολλά τρίποντα. Ο Φουντούκος ξεκίνησε με 2 σερί τρίποντα για να απαντήσει ο Νικολαρόπουλος με 3 τρίποντα για τη BUREAU VERITAS. Το επιμέρους 14-14 διατήρησε τη διαφορά στο +3 (34-37) για τους φιλοξενούμενους.

Η PLANTELT κατάφερε να περάσει για πρώτη φορά στο σκορ στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου με καλάθια του Κοσματόπουλου (43-40) με το παιχνίδι να αποκτά άγρια ομορφιά. Τα τρίποντα έπεφταν βροχή (από δύο η κάθε ομάδα) με την PLANTELT να κρατάει το μικρό της προβάδισμα (46-45, 46-45, 51-47 και 51-50). Τελικά ένα δίποντο και μια βολή του Κοσματόπουλου έδωσαν τη μεγάλη νίκη στην PLANTELT.

Ο Κοσματόπουλος MVP του αγώνα με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ. Οι  Φουντούκος, Κωστάκης και Σταυρινός ακολούθησαν σε απόδοση. Κοκκίνης και Νικολαρόπουλος οι καλύτεροι για την BUREAU VERITAS.

Κωνσταντακοπουλος Δημήτρης (Προπονητής Plantelt)

Γκολεζάκης Γιάννης (Παίκτης Bureau Veritas)