59 - 54

10/12/2023 20:00 Commercial League C 23/24 3 40'

Bureau Veritas136241659
Plantelt1216161054

Την τέταρτη σερί νίκη της πέτυχε η ομάδα της BUREAU VERITAS στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής της Commercial League C, αυτή τη φορά απέναντι στην ομάδα της PLANTELT, με το τελικό 59-54 να φανερώνει πως το παιχνίδι ήταν ένα ντέρμπυ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Με άμυνες ζώνης ξεκίνησαν οι δύο ομάδες την αναμέτρηση, άμυνες που κράτησαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε δύο σερί, ένα για κάθε ομάδα. Αρχικά η BUREAU VERITAS ξεκίνησε με ένα 5-0, για να ακολουθήσει ένα σερί 0-9 για την PLANTELT.  Τελικά η BUREAU VERITAS χάρη στα καλάθια του Πίτου βρέθηκε με +1 στο δεκάλεπτο (13-12).

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στους φιλοξενούμενους. Με καλή άμυνα και οργανωμένες επιθέσεις και τον Μαρουλη να πετυχαίνει δύο σερί τρίποντα η PLANTELT πήρε την πρωτοπορία στο σκορ. Το επιμέρους 6-16 τους έφερε στο +9 στην ανάπαυλα (19-28).

Αντίστοιχα η τρίτη περίοδος άνηκε στην BUREAU VERITAS. Δύο τρίποντα από την PLANTELT με τους Φουντούκο και Κοσματόπουλος κράτησαν τη διαφορά όμως η ορμή της BUREAU VERITAS δεν σταμάταγε. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 24 πόντους, όταν σε όλο το πρώτο ημίχρονο είχαν 19, με τους Λαγό, Κοκκίνη και Πίτο να κάνουν θραύση (12, 7 και 5 αντίστοιχα). Το 43-44 προμήνυε μεγάλο ντέρμπυ.

Και πράγματι οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την πρωτοπορία να αλλάζει συνέχεια χέρια (49-48,50-50,54-54). Ο Κοκκίνης έκανε το 56-54 με 30’’ να απομένουν, η PLANTELT αστόχησε, ο Λαγός με ½ βολές έκανε το 57-54, με την PLANTELT να αστοχεί εκ νέου και τον Πίτο να διαμορφώνει το τελικό 59-564 με 2/2.

Κορυφαίοι οι Λαγός, Κοκκίνης και Πίτος με 19,16 και 21 πόντους αντίστοιχα, μια τριάδα για μεγάλα πράμγατα! Φουντούκος και Κοσματόπουλος οι καλύτεροι για την PLANTELT.