26/05/2023 19:00 Play Off shipping League B 22/23 40'

Spring Marine1137829
Marine Support1113161959

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της Spring Marine και της Marine Support οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη με σκορ 29-59.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να αντιμετωπίσουν τον γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι επιθέσεις ήταν ο οργανωμένες και εκδηλώνονταν σύντομα. Η ομάδα η οποία κατάφερε να έχει καλύτερο ξεκίνημα ήταν η φιλοξενούμενη η οποία εκμεταλλεύτηκε την αντίπαλη αστοχία και προηγούνταν με 5-9 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα.

Στη συνέχεια όμως δεν κράτησα τον ίδιο επιθετικό ρυθμό κάτι που επέτρεψε στους παίκτες της Spring Marine με ψυχραιμία να βρίσκουν λύσεις και να ισοφαρίζουν στους 11 πόντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι αναδιοργανώθηκαν και πιέζοντας και τρέχοντας στο γήπεδο είχαν ένα σερί 6 πόντων μέχρι τα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο αν και είχαν αρκετά άστοχα σουτ 3 πόντων η κακή διαχείριση της μπάλας από τους γηπεδούχους τους επέτρεψε να κρατήσουν το προβάδισμά τους άνετα. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 14-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Marine support να κυριαρχούν στο γήπεδο και απειλώντας κόντρα στο καλάθι των αντιπάλων τους πέτυχαν στο 25o λεπτό του αγώνα να έχουn double score 15-30. Στην πορεία η πλευρά της Spring Marine προσπαθούσε μέσα από κλεψίματα να μειώσει την διαφορά αλλά η αποφασιστικότητα των αντιπάλων τους δεν τους άφηνε περιθώρια για κάτι καλύτερο. Το δεκάλεπτο αυτό τελείωσε με σκορ 21-40.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με τίποτα να μην μπορεί να διεκδικηθεί από την κάθε μία από τις 2 ομάδες, οι φιλοξενούμενοι παίζοντας δίχως άγχος αύξησαν περαιτέρω τη διαφορά τους με αποτέλεσμα στο 35ο λεπτό του αγώνα να βρίσκονται μπροστά με 23-47. Στην εναπομείναντα λεπτά του αγώνα έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους οι παίκτες της Marine Support βρήκαν και σκορ μέσα από τα τρίποντα δίνοντας θριαμβευτικό χαρακτήρα στην νίκη τους.

ΜΠΑΣΔΑΓΙΑΝΝΗΣ Σ. (ΠΑΙΚΤΗΣ SPRING MARINE)