22/02/2024 20:00 Shipping League B 23/24 10 40'

Starbulk191121556
Costamare121010941

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 2 (Ξιφασκίας)

Δεύτερη σερί νίκη για την ομάδα της STARBULK επί της ομάδας της COSTAMARE. Μετά το 46-37 ήρθε και το 56-41 για να επιβεβαιώσει την ανωτερότητα της έναντι των αντιπάλων της και να ξεφύγει οριστικά στην βαθμολογία με ρεκόρ πλέον 3-5.

Η STARBULK ήταν κυρίαρχος στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, παίζοντας όμορφο μπάσκετ με καλές συνεργασίες και σχετική ευστοχία. Πήρε κεφάλι στο σκορ από την αρχή του αγώνα, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με 19-12, με τους 12 πόντους  της COSTAMARE να τους έχει πετύχει ο Javier.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η STARBULK δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική επιθετικά, χωρίς όμως να μπορέσει η COSTAMARE να το εκμεταλλευτεί για το 30-22 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πλέον καθοριστικό με την STARBULK να πετυχαίνει 21 πόντους με 4 τρίποντα εκτοξεύοντας τη διαφορά στο + 19 (51-32). Η COSTAMARE  έβγαλε αντίδραση, κυρίως μέσα από την άμυνα της στο τέταρτο δεκάλεπτο, επιθετικά όμως τα περίμενε όλα από το Javier με το τελικό 56-41 να έρχεται δίκαια για την STARBULK.

Χριστοδούλου και Σέμπογλου οι καλύτεροι για τους νικητές. Μια ομάδα μόνος του ο Javier με 31 πόντους και 12 ριμπάουντ.