53 - 61

06/03/2023 20:30 Shipping League 22/23 17 40'

Sun Enterprises917121553
Kyklades Maritime1119171461

Στον αγώνα της 17ης αγωνιστικής μεταξύ της Sun Enterprises και της Kyklades, οι οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53-61.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να προσαρμοστούν καλύτερα στο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες έπαιζαν ωραία και οργανωμένα αλλά αντιμετώπιζαν ζητήματα αστοχίας στην τελική της προσπάθεια και έτσι το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 2-4. Στη συνέχεια όμως η κατάσταση άλλαξε με τις ομάδες να βρίσκουν ρυθμό και τους φιλοξενούμενους να είναι ελαφρώς καλύτεροι και να προηγούνται με 9-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν πιο αποτελεσματικοί και έβγαζαν πιο πολλή ενέργεια και έτσι στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 13-22. Στο υπόλοιπο όμως, οι παίκτες της Kyklades έμειναν με 4 παίκτες λόγω αποβολής και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 26-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Kyklades, προσπαθούσαν να κρατηθούν μπροστά στο σκορ και το κατάφερναν αφού ήταν άκρως μεθοδικοί. Στο 25o λεπτό του αγώνα βρίσκονταν μπροστά στο +7 31-38. Στην πορεία όμως, η αριθμητική ισορροπία επανήλθε αφού οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν ξανά και πέμπτο παίκτη και αυτό τους βοήθησε στο να μείνουν μπροστά και να διατηρήσουν την υπέρ τους διαφορά μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (38-47).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και οι 2 ομάδες είχαν στο δυναμικό τους από 5 παίκτες που αυτό σήμαινε ότι τη νίκη θα την έπαιρνε η ομάδα με τη μεγαλύτερη αντοχή και καλύτερη επιλογή στην επίθεση. Ο αγώνας περιείχε μαχες δυνατες και το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 46-50. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα όμως οι φιλοξενούμενοι εμφάνισαν καλύτερη συνέπεια επιθετική και έτσι κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

ΜΑΚΡΥΝΙΩΤΗΣ Θ. (ΑΡΧΗΓΟΣ SUN ENTERPRISES)