09/04/2024 19:00 Shipping League 23/24 3 40'

Team1234OTT
Technava151720161179
Angelicoussis Group22171415977

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπυ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης η ομάδα της TECHNAVA πέτυχε μία τεράστια νίκη με 79-77 επί της ομάδας του ANGELICOUSSIS GROUP αποδεικνύοντας πως θα είναι δύσκολος αντίπαλος για όποια ομάδα από την πρώτη τετράδα έχει την ατυχία να τη βρει στο δρόμο της στα play off. Η TECHNAVA έχει το χαμηλό ρεκόρ 3-4 που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματική δυναμικότητα της. Η ομάδα του ANGELICOUSSIS GROUP έπεσε στο 9-3 με μια ήττα που πιθανό είναι να της στερήσει την κορυφή της Shipping League A.

Με την επίθεση της να πετάει φωτιές ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα του ANGELICOUSSIS GROUP καθώς είχε 4 τρίποντα και συνολικά 22 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Πήρε μεγάλη διαφορά στην αρχή (5-14 & 7-20) με την TECHNAVA να κλείνει το δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 8-2 που έριξε τη διαφορά στους 7 πόντους (15-22).

Η ANGELICOUSSIS GROUP συνέχισε να σκοράρει από την περιφέρεια (άλλα 4 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο) με την TECHNAVA να βγάζει περισσότερη ενέργεια στην άμυνα της και τον Κεράτσα να σκοράρει 10 σερί πόντους μην επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να ανεβάσουν τη διαφορά. Το επιμέρους 17-17 άφησε τη διαφορά στους 7 πόντους στο ημίχρονο (32-39).

Οι ομάδες άλλαξαν τις άμυνες τους σε ζώνη, κάτι που λειτούργησε καλύτερα για τους γηπεδούχους. Με τον Χαρίστο απόλυτο πρωταγωνιστή καθώς πέτυχε 3 τρίποντα και συνολικά 11 σερί πόντους η TECHNAVA έριξε τη διαφορά μειώνοντας στον ένα πόντο (52-53) πριν το κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι πλέον είχε αποκτήσει άγρια ομορφιά με την πρωτοπορία να αλλάζει κάτοχο συνέχεια. Ο ANGELICOUSSIS GROUP δεν είχε το εύκολο τρίποντο στο τελευταίο δεκάλεπτο, είχε όμως σκορ από τις βολές, με τον Κεράτσα να κάνει εκπληκτικό τελείωμα έχοντας 13 πόντους από τους 16 της ομάδας του (ένα κρίσιμο τρίποντο πέτυχε ο Μαυρογιάννης) και φυσικά το κρίσιμο καλάθι που έφερε τον αγώνα στα ίσα (68-68) μετά από ½ βολές από τους Γιαννακόπουλο και Ξηροπαΐδη.

Τα τρίποντα των Χαρίστο και Σκαμπαρδώνη έφεραν το ματς στο 73-73, με τον Κεράτσα να πετυχαίνει δύο καλάθια για το 77-73, οι δύο ομάδες να έχουν από δύο φορές ½ βολές για το 79-75 με τον Λούντζη να διαμορφώνει το τελικό 79-77.

Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το εκπληκτικό παιχνίδι.

Καλύτερος όλων ο Κεράτσας με 39 πόντους και 14 ριμπάουντ, εκπληκτικός και ο Χαρίστος με 21, ο Λιόντος ακολούθησε σε απόδοση. Μωυσόγλου, Γιαννακόπουλος και Σκαμπαρδώνης οι καλύτεροι του ANGELICOUSSIS GROUP.