44 - 49

03/03/2022 21:30 Commercial League B 21/22 12 40'

Techpassion11915944
Chronotechnica Dinosaurs191251349

Στον Αγώνα της 12ης αγωνιστικής της Commercial League B μεταξύ της  Techpassion και της Chronotechnica Dinosaurs  οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44-49

Στην αρχή του αγώνα οι 2 ομάδες ξεκίνησαν με κλειστές άμυνες ατομικές με σκοπό να αποκρούσουν το αργό ελεγχόμενο τέμπο που μέσω της καλής κυκλοφορίας μπάλας θα τοθς έδινε εύκολους πόντους. Στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με το σκορ να είναι 5-6. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι και πήραν διαφορά 8 πόντων  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11-19.

Στο 2ο δεκάλεπτο τα επιθετικά και αμυντικά πλάνα των παικτών έμειναν αναλλοίωτα. Αυτό όμως το οποίο άλλαξε ήταν η ομάδα που πρωταγωνίστησε καθώς οι γηπεδούχοι αντέδρασαν κόβοντας το ρυθμό των αντιπάλων τους  και το σκορ ήταν  18-22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, αυτό άλλαξε με τους φιλοξενούμενους αυτή τη φορά να ανταποδίδουν και να αποδιοργανώνουν την Techpassion αμυντικά και επιθετικά  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 20-31.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου φάνηκε ότι οι ομάδες είχαν όρεξη να παίξουν δυνατά και γρήγορα και τους γηπεδούχους να αποδεικνύονται πιο εύστοχοι και συγκεντρωμένοι βγάζοντας νεύρο φέρνοντάς τη διαφορά σε απόσταση 2 καλαθιών  στο 25ο λεπτό του αγώνα (29-33). Στην πορεία, οι 2 μονομάχοι συνέχισαν το σκληρό οριακό αγώνα τους βλέποντας πως ήταν ισάξιοι αφού οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βάζουν τα καλάθια που χρειάζονταν χωρίς όμως να μπορούν να βγουν μπροστά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 35-36.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο επικράτησαν τα νεύρα αφου το παιχνίδι μπορούσε να πάει σε οποιαδήποτε από τις 2 πλευρές. Οι Dinosaurs συνέχισαν να έχουν το πλεονέκτημα και σε αυτό το σημείο δεχόμενοι μεγάλη πίεση αλλά απορροφούσαν τους κραδασμούς όντας μπροστά με 39-42 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα το παιχνίδι πήγε κατέληξε στα χέρια των προηγούμενων σε όλο τον αγώνα φιλοξενούμενων οι οποίοι αν και βρέθηκαν με τη πλάτη στο τοίχο απειλούμενοι ακόμα και με ανατροπή ήταν αποδοτικοί στην κρίσιμη άμυνα και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

ΑΛΕΒΙΖΟΠΟΥΛΟΣ Π. (ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ TECHPASSION)

ΑΡΒΑΝΙΤΗΣ Γ. (ΠΑΙΚΤΗΣ CHRONOTECHNICA DINOSAURS)