52 - 54

26/04/2024 22:00 Commercial Cup 23/24 2 40'

Stanley914121752
Cepal1111171554

Μία τεράστια νίκη σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι πέτυχε η ομάδα της CEPAL HELLAS (Commercial League C) απέναντι στην ομάδα της THE STANLEY HOTEL (Commercial League D) με 52-54, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 4 του Commercial Cup D, όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα της ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑΣ με φόντο την πρόκριση στον τελικό!

Η ομάδα της THE STANLEY HOTEL έπαιξε άμυνα ζώνης σε όλο τον αγώνα, σε αντίθεση με την ομάδα της CEPAL HELLAS που επέλεξε man to man. Πολύ άστοχες ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες καθώς μετά από 5 λεπτά αγώνα το σκορ ήταν στο 3-3. Ο Βαζούκης πέτυχε και τους 9 πόντους της ομάδας του, με την CEPAL HELLAS να έχει περισσότερους πρωταγωνιστές για το 9-11 του δεκαλέπτου.

Η πιεστική άμυνα των γηπεδούχων σε συνδυασμό με τα τρίποντα του Λυκοτραφίτη έφεραν την ανατροπή με τον Μανάτο της CEPAL HELLAS να είναι αυτός που κράτησε κοντά την ομάδα του σε ένα κακό της δεκάλεπτο. Το ημίχρονο έληξε με 23-22 για την THE STANLEY HOTEL.

Οι Κύρκος και Μανάτος ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της CEPAL HELLAS στο τρίτο δεκάλεπτο, με 8 και 9 πόντους αντίστοιχα. Η THE STANLEY HOTEL δεν κατάφερε να τους περιορίσει αλλά και να μην βρει λύσεις απέναντι στην ζώνη και το επιμέρους 12-17 έφερε τη CEPAL HELLAS μπροστά με 35-39.

Η CEPAL HELLAS συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ ανεβάζοντας την διαφορά στο +8 (37-45) με ένα επιμέρους 2-6 και 5 λεπτά να απομένουν. Όμως η THE STANLEY HOTEL δεν εγκατέλειψε τον αγώνα, πέτυχε 4 σερί τρίποντα και παρά λίγο να κάνει την ανατροπή, με την CEPAL HELLAS να είναι ψύχραιμη από τις βολές και να κατακτά μια πολύ δύσκολη νίκη.

Μανάος και Κύρκος συγκλονιστικοί και οι δύο, οδήγουν την ομάδα τους προς τον τελικό. Λυκοτραφίτης και Καποθανάσης οι καλύτεροι της THE STANLEY HOTEL.

Βαζούκης Γιώργος (Παίκτης THE STANLEY HOTEL)