63 - 64

12/03/2019 20:40 Elite League 18/19 16 40'

Eurobank2018121363
Kaizen Gaming182091764

Στον Αγώνα της 16ης Αγωνιστικής μεταξύ της UNION EUROBANK και της STOIXIMAN SERVICES S.A, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63 – 64.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3 – 2, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν γρήγορο ρυθμό και γρήγορες επιθέσεις, παίζοντας όμως ωραίο και οργανωμένο μπάσκετ, με την EUROBANK να ευνοείται από αυτό το τέμπο και το σκορ ήταν 11 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά η STOIXIMAN άρχισε να βρίσκει τα πατήματα της και με 3 σερί τρίποντα και run 0 – 7 μείωσε σε μία κατοχή έχοντας πολυπτόσωπη συμβολή του Παπαδόπουλου Σ., αλλά και οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν ολοκληρωμένο μπάσκετ έχοντας μηδέν λάθη και η περίοδος έκλεισε τελικά με σκορ 20 – 18.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν τον βομβαρδισμό από την γραμμή των 3 πόντων και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά, με τους αντιπάλους τους όμως να απαντούν με σερί 9 – 0 και να ξαναπάιρνουν το προβάδισμα, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά, τα ποσοστά παρέμειναν πολύ καλά και το σκορ ήταν 33 – 30 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τους δύο αντιπάλους να έχουν πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή, η STOIXIMAN με ωραίες συνεργασίες του Κουτσούβα Α. και 2 τρίποντα του Παυλιά Δ. βρήκε λύσεις και ισοφάρισε, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 38 – 38.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι γύρισαν σε man, έβγαλαν τους αντιπάλους από τον ρυθμό τους και πήραν εκ νέου διαφορά 2 κατοχών με πρωταγωνιστές τους Μυλωνά Ν. και Χεργκελετζή Χ. και το σκορ διαμορφώθηκε σε 48 – 42 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία της περιόδου οι άμυνες άρχισαν να δυναμώνουν και να έχουν τον πρώτο λόγο, τα ποσοστά και η παραγωγή έπεσαν σημαντικά, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έδειξαν μαχητικότητα στα ριμπάουντ και η περίοδος έκλεισε με σκορ 50 – 47.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο με το καλημέρα η STOIXIMAN με εύστοχο τρίποντο του Τζανή Θ. ισοφάρισε, ενώ αμυντικά γύρισε σε 1 – 4 στον Μυλωνά Ν., με τους γηπεδούχους να μην αντιδρούν καλά, κόλλησαν κυριολεκτικά επιθετικά και είδαν τους αντιπάλους τους να παίρνουν για πρώτη φορά διαφορά 4 πόντων, με το σκορ να είναι 50 – 54 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά η EUROBANK με 2 σερί τρίποντα των Κοντοπάνου Π. και Μπιλικαίδη Β. και ένα συνολικό run 8 – 0 πέρασε μπροστά με 58 – 54 με 3′, αμέσως μετά και άλλο τρίποντο του Χεργκελετζή Χ. το σκορ έγινε 61 – 56, η STOIXIMAN απάντησε με goal foul του Κουτσούβα Α., το παιχνίδι συναρπαστικό, με καλάθι του Μυλωνά Ν. οι γηπεδούχοι και πάλι διαφορά 4 πόντων αλλά με τρίποντο και 5 μεγάλους σερί πόντους του Δασκαλάκη Γ. το σκορ διαμορφώθηκε σε 63 – 64 με 4” και κατοχή EUROBANK στην οποία δεν κατάφερε να ευστοχήσει με αποτέλεσμα η ομάδα της STOIXIMAN να πάρει την Νίκη σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι,.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χεργκελετζής Χ.. με 20 (2) και Κοντοπάνος Σ. με 16 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Πιαλόγλου Α. με 13 (2) και Παπαδόπουλος Σ. με 13 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Στρέμπας, Αναστασόπουλος