18/06/2024 22:00 Commercial League B Playoffs 23/24 1 40'

Vodafone223181962
ΑΔΜΗΕ31891848

Δραπετσώνας Αριστείδης Παπαμιχαήλ
Ρήγα Φεραίου & Κουντουριώτου, Δραπετσώνα, 18648

Μια όχι τόσο εύκολη νίκη με 62-48 πέτυχε η ομάδα της VODAFONE επί της ομάδας του ΑΔΜΗΕ στο εναρκτήριο αγώνα των play off της Commercial League Β. Έτσι η VODAFONE πήρε την πρόκριση για την τετράδα και περιμένει το νικητή TOPCUT MODIANO vs TECHPASSION για να μάθει τον αντίπαλο της. Η ομάδα του ΑΔΜΗΕ αν και ως όγδοη έπαιξε με την πρώτη ομάδα της κατηγορίας, κατάφερε να φανεί αρκετά ανταγωνιστική αλλά δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη και να οδηγήσει τη σειρά σε δεύτερο αγώνα..

Το πρώτο ημίχρονο είχε πραγματικά δύο τελείως διαφορετικά πρόσωπα. Στο πρώτο δεκάλεπτο η VODAFONE ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση. Με κυριαρχία μέσα στη ρακέτα κατάφερε να πάρει τεράστια διαφορά από νωρίς. Ο ΑΔΜΗΕ δεν μπορούσε να βρε ρυθμό και να ματσάρει την ενέργεια της αντιπάλου του. Πραγματικά το 22-3 μιλάει από μόνο του.

Και όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε απόλυτη ανατροπή. Οι αλλαγές της VODAFONE της έκοψαν το ρυθμό με τον ΑΔΜΗΕ να βρίσκει την ευκαιρία και να αρχίσει να μειώνει τη διαφορά. Όσο κύλαγε μάλιστα το δεκάλεπτο ο ΑΔΜΗΕ ανέβασε ταχύτητα και άλλο, η VODAFONE δεν πέτυχε κανένα σουτ εντός παιδιάς παρά μόνο 3 βολές και με ένα εντυπωσιακό 3-18 έριξε τη διαφορά στους μόλις 4 πόντους στο ημίχρονο (25-21) με το παιχνίδι να ξεκινάει σε άλλες βάσει στην επανάληψη.

Η VODAFONE όμως ξεκίνησε πολύ δυνατά και ψύχραιμα στο δεύτερο ημίχρονο, αποφασισμένη να μην αφήσει την αντίπαλο της να πιστέψει στην ανατροπή. Με τον Χατζιδάκη να κυριαρχεί (11 πόντοι στο δεκάλεπτο) και με ένα 6-0 έφερε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη, ήταν και πάλι κυρίαρχη στη ρακέτα, με τον ΑΔΜΗΕ να προσπαθεί να παραμείνει κοντά στο σκορ αλλά να είναι άστοχος από την περιφέρεια. Το +13 της VODAFONE (43-30) την έκανε μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Στην τελική ευθεία του αγώνα ο ΑΔΜΗΕ έβγαλε πάθος και θέληση για νέα ανατροπή, είχε καλή επιθετική απόδοση, πέτυχε 3 τρίποντα, όμως η VODAFONE με την ποιότητα της και την καλή της απόδοση δεν του επέτρεψε να φανεί απειλητικώς. Μεγάλωσε τη διαφορά μέχρι το +17 (52-35 και 56-39) και κατέκτησε δίκαια τη νίκη και πρόκριση!

Δημητρόπουλος, Χατζιδάκης, Κουρκοβέλης και Μεταξάς οι κορυφαίοι των νικητών. Μάργκας και Δημητράκης ξεχώρισαν για τον ΑΔΜΗΕ.