Vodafone — Techpassion

53 - 38

16/02/2024 21:30 Commercial League B 23/24 12 40'

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 12ης  Αγωνιστικής μεταξύ της Vodafone και της Τεκπασιον Ικε οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53-38.

Στο 1ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα ξεκίνησε να παίζει σε ζώνη άμυνας ενώ η δεύτερη ομάδα ξεκίνησε να παίζει με man to man άμυνα. Η δεύτερη ομάδα ήταν πολύ βιαστικοί και έκανα πολλά λάθη , έτσι έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα στην πρώτη ομάδα και το σκορ ήταν 7-3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η δεύτερη ομάδα βρίσκει ρυθμό σιγά-σιγά και προσπερνά την αντίπαλο ομάδα με μικρή διαφορά με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11-13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο τα δεδομένα κυλούσαν τα ίδια πήγαιναν πόντο πόντο και η δεύτερη ομάδα κρατούσε την διαφορά με σκορ 20-21 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η πρώτη ομάδα πήρε τα πάνω της μείωσε την διαφορά και πέρασε μπροστά με τρεις πόντους διαφορά (24-21).

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν τα πάνω τους , ξεκίνησαν πολύ δυναμικά και κατάφεραν να εκτοξεύσουν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (45-28).

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άρχιζαν να πρεσάρουν παντού , έκαναν γρήγορες εναλλαγές κατάφεραν να μειώσουν ελάχιστα αλλά δεν άφησαν πολλά περιθώρια οι αντίπαλοι τους (53-38).

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Δημητρόπουλος Κοσμάς (16 πόντους και 8 ριμπάουντ) και ο Μεταξάς Δημήτριος (14 πόντους και 5 ριμπάουντ) , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Φύκηρης Κώστας (11 πόντους και 4 ριμπάουντ) και ο Βρυώνης Σπυρίδων (7 πόντους και 5 ριμπάουντ).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Τεκπασιον Ικε να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της Vodafone να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την νίκη.