Δ.Σ.ΑΘΗΝΩΝ – GRANT THORNTON

09/01/2018 20:45 Elite League B 17/18 40'

Ένα εξαιρετικής ποιότητας παιχνίδι διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης 10/01 στο κλειστό του Περιστεριού ανάμεσα στον ΔΣΑ και την Grant Thornton. Οι δικηγόροι κατάφεραν και έφυγαν με το ροζ φύλλο του αγώνα στο τελευταίο λεπτό μιας και οι πολύ καλή ομάδα των φιλοξενούμενων είχε μείνει με 4.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν στο γήπεδο παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ. Η αμυντική τους λειτουργία ήταν φανταστική αφού το man to man που έπαιζαν δεν επέτρεπε στην αντίπαλη ομάδα να σκοράρει ούτε από το ζωγραφιστό ούτε και από την περιφέρεια. Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός ότι οι παίχτες της Grant Thornton σκόραραν για πρώτη φορά από την γραμμή της φιλανθρωπίας 2:40 πριν λήξει η περίοδος. Οι γηπεδούχοι εκμεταλευόμενοι τα mismatch κατάφεραν και έφτασαν στο 21 – 5 στο τέλος της περιόδου έχοντας τον Καράμπα με 7 και τον Σβερκούνο με 6 πόντους αντίστοιχα.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο ρυθμός για τους γηπεδούχους δεν έπεσε καθόλου. Εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο και το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν την ευχέρεια των αλλαγών μιας και οι μόνοι που είχαν δώσει το παρόν ήταν μόνο 6. Παρόλο που έγιναν αλλαγές από τον ΔΣΑ η διαφορά δεν έπεσε ποτέ ενώ αντίθετα εφτασε και στο +21 ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι ανήμποροι να αντιδράσουν προσπαθούσαν τουλάχιστον να κρατήσουν την διαφορά σε φυσιολογικά επίπεδα μήπως και αλλάξει κάτι στο Β´ ημίχρονο. Έτσι στο τέλος του 2ου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 38 – 23.

Στην 3η περίοδο τα πάντα άλλαξαν και το θέαμα κυριάρχησε και από τις 2 ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι έπιασαν στον ύπνο τους αντιπάλους τους και με αρκετά καλή άμυνα άρχισαν σιγά σιγά να ροκανίζουν την διαφορά με αποτέλεσμα 3´ λεπτά πριν την λήξη της περιόδου η διαφορά να πέσει κάτω από τους 10. Φανταστική εμφάνιση στο Β´ ημίχρονο πραγματοποίησε ο Βέργος που συγκεκριμένα στην 3η περίοδο πέτυχε 11 πόντους με 3 τρίποντα αλλά και άψογη οργάνωση του παιχνιδιού για την ομάδα του. Το highlight της βραδιάς ήταν το τρίποντο at the buzzer του Κασσέτα που έφερε την ομάδα του να υπολείπεται στο σκορ με 52 – 47.

Στην 4η και τελευταία περίοδο το ματς έγινε derby. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να τελειώσουν γρήγορα το ματς εκμεταλλευόμενοι και την κούραση των αντιπάλων τους και περίπου στην μέση της περιόδου πήραν μια διαφορά 10 πόντων (62 – 52). Αυτό το κατάφεραν κυρίως από τις ελεύθερες βολές που κέρδιζαν μετα τα αλλεπάληλα φάουλ των αντιπάλων τους. Στην συνέχεια οι παίχτες της Grant Thornton έκαναν μια τελική προσπάθεια να κλέψουν το παιχνίδι και με κύριο εκφραστή τον Βέργο έφτασαν μια ανάσα. Ο play maker των φιλοξενούμενων χάρις την εξαιρετική ευστοχία πίσω από την γραμμή των 6,75 (3 τρίποντα) κατάφερε και έδωσε το προβάδισμα για την ομάδα του με 62 – 64. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως η ομάδα του έμεινε με 4 λόγω φάουλ και έτσι οι παίχτες του ΔΣΑ εκμεταλλευόμενοι την αριθμητική υπέροχη κατάφεραν και πήραν την νίκη με 68 – 66.

Πολυ καλή εμφάνιση για τους νικητές από τον Φιλιππόπουλο και τον Σβερκούνο που πέτυχαν από 13 πόντους. Για την ομάδα της Grant Thornton καταπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Βέργος που πέτυχε 28 πόντους με 7/10 τρίποντα!

Διαιτητές : ΜΑΡΑΜΗΣ , ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Κυρτάτας Δημήτριος (Παίχτης ΔΣΑ) : “Πρώτο παιχνίδι της χρονιάς. Μαζευτήκαμε κάποια παιδιά παραπάνω, ξεκινήσαμε καλά. Μάλλον επειδή είδαμε ότι τα αλλά ήταν 4 , χαλαρώναμε λίγο. Ήταν και πολύ εύστοχοι και παίξανε πολύ καλά σήμερα και έβαλαν πολλα τρίποντα. Καλό παιχνίδι ήταν , είχε ένα ενδιαφέρον. Καλή συνέχεια σε όλους. Παμε για το επόμενο παιχνίδι να είμαστε καλά και καλή χρόνια σε όλους.”

Βέργος Θοδωρής (Παίχτης Grant Thornton) : “Καλησπέρα. Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά. Χάναμε με περίπου 25 πόντους στην αρχή. Μετα καταφέραμε και το γυρίσαμε ενώ ήμασταν μόνο 6 άτομα. Αυτό κρατάμε από το συγκεκριμένο ματς. Κρατάμε ότι το γυρίσαμε και για ένα σουτ θα κερδίζαμε αλλά δεν πειράζει αφού δεν μπήκε. Ευχαριστώ.”