40 - 42

03/03/2024 15:00 Elite League 23/24 2 40'

Φ.Σ.Α.1306071440
Mytilineos121113642

Σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπυ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες η ομάδα του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ πέτυχε μία τεράστια νίκη με 40-42 επί της ομάδας του Φ.Σ.Α και με ρεκόρ 6-2 συνεχίζει να κρυφοκοιτάζει προς την κορυφή της  Elite League. Ο Φ.Σ.Α ρεκόρ 2-6 βλέπει το όνειρο της τετράδας να απομακρύνεται οριστικά.

Το παιχνίδι σίγουρα δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και χωρίς καλές συνεργασίες επιθετικά, είχαν όμως πολύ πάθος και για τη νίκη και συναρπαστική εξέλιξη.

Ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ μπήκε καλύτερα στο παρκέ αιφνιδιάζοντας τους αντιπάλους του με την δυναμική του άμυνα (0-6) με τον Φ.Σ.Α όμως να αντιδρά γρήγορα και σκοράροντας μέσα από το ζωγραφιστό να περνάει μπροστά με 13-12.

Από ζώνη σε man to man και οι δύο στο δεύτερο δεκάλεπτο με το ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ να ανεβάζει την ένταση στην άμυνα του, σε μια προσπάθεια να κουράσει τους μόλις 5 παίκτες του Φ.Σ.Α., σε ένα κακό επιθετικά δεκάλεπτο και για τους 2. Το επιμέρους 6-11 έφερε στο +4 το ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟ στο ημίχρονο (19-23).

Όμοια εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με το ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟ να βασίζεται στην άμυνα του και την ενέργεια του για να ανεβάσει κάπως τη διαφορά, με τη μέγιστη τιμή της να είναι το +10 στη λήξη του δεκαλέπτου (26-36).

Και όμως οι μόλις 5 παίκτες του Φ.Σ.Α πολέμησαν τον αγώνα ως το τέλος παρά την κούραση τους μειώνοντας στο -4 (35-39). Ένα τρίποντο του Αχριάνη έφερε το ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟ στο +7 (35-42) 2 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, με το Φ.Σ.Α να μειώνει εκ νέου στο -2 (40-42) αλλά το ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟ να κρατάει τελικά την πολύτιμη νίκη.

Παρδαλάκης, Λουλούδης και Αχριάνης οι κορυφαίοι του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ. Θεοχάρης και Τσίγκρας οι καλύτεροι για το Φ.Σ.Α.

Παρδαλάκης Παναγιώτης (Παίκτης Mytilineos)