59 - 75

23/11/2019 16:45 Super League A 19/20 4 40'

EY128172259
Petrogaz1919172075

Για την τέταρτη αγωνιστική της Super League η ομάδα ΕΥ υποδέχθηκε την Petrogaz. Οι φιλοξενούμενοι με ένα καλό επιθετικό τους παιχνίδι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 59-75 και διατηρήθηκαν στην πρώτη θέση του Α΄ ομίλου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΕΥ ξεκίνησε με άμυνα man to man ενώ η Petrogaz με άμυνα ζώνης. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να τρέξουν. Μετά τα πέντε πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι με δυο εύστοχα σουτ τριών πόντων του Αντωνόπουλου και τα επιθετικά ριμπάουντ του Μαρκόπουλου κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με σκορ 7-11, στην συνέχεια το παιχνίδι συνεχίστηκε με το ίδιο τέμπο και η διαφορά «άνοιξε» υπέρ των φιλοξενουμένων. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 12-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στην ομάδα της Petrogaz καθώς οι γηπεδούχοι σκόραραν σε αυτό το χρονικό διάστημα μόνο 8 πόντους (τους 4 από αυτούς ο Ρίγκος) και έτσι δεν μπόρεσαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ (επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 8-19). Η «ψαλίδα» άνοιξε ακόμη περισσότερο υπέρ των φιλοξενουμένων και το σκορ στο ημίχρονο ήταν 20-38.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα ΕΥ προσπάθησε για την ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Τρόντζο, ο οποίος πέτυχε 13 από τους 17 πόντους της ομάδας του σε αυτό το δεκάλεπτο, όμως στην άμυνα τους δεν κατάφεραν να περιορίσουν τους φιλοξενούμενους και έτσι η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (σκορ 37-55).

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προσπαθούν να μειώσουν την διαφορά, ειδικά στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου, αλλά η νίκη είχε ήδη κριθεί. H Petrogaz μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά και αύξησε την διαφορά στους +23 (45-68), κάπου εκεί κρίθηκαν όλα και παρόλο την προσπάθεια των γηπεδούχων η διαφορά δεν έπεσε σε κανένα σημείο κάτω από τους 16 πόντους. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 59-75.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τρόντζος με 28 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Αντωνόπουλος με 19 πόντους (3 εύστοχα σουτ τριών πόντων), Μαρκόπουλος με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Κουζουβούνας οποίος έκανε double double με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Ζιώγας, Ψύχας